Celem studiów jest kształcenie ekspertów w zakresie rozwoju badań i innowacji w obszarze kultury, jakim jest sztuka medialna i cyfrowa. Program Media Arts Cultures jest reakcją na potrzeby ciągle rozwijającego się pola sztuki mediów. Najważniejsze jest dziedzictwo i przyszłość sztuki mediów i kultury mediów. Chodzi tu o innowacyjne połączenie intensywnych badań zawartych pomiędzy artystyczną praktyką, cyfrową przyszłością i ich interpretacją oraz aktualnymi zadaniami i rozwojem zarządzania kulturą. Absolwenci MAC zyskują szerokie kompetencje jako przyszli pracownicy instytucji kultury, zarówno europejskich, jak i pozaeuropejskich.
Pierwszy nabór na te studia odbył się w roku 2015. Zgłosiło się na nie około 600 kandydatów z całego świata. Na studia zakwalifikowano 20 osób. Podobnie było w czasie kolejnej rekrutacji w roku 2016 i najnowszej w roku 2017.
- Ci studenci pochodzą z różnych kontynentów, z krajów takich np., jak Bangladesz, Gruzja, Nigeria, Pakistan, Tajwan, Turcja, USA, … oraz oczywiście Polska. Rekrutacja na te studia to bardzo intensywna selekcja. Istotą studiów jest ich mobilność czyli możliwość studiowania na każdej z trzech europejskich uczelni oraz dla tych studentów, którzy kierują się w stronę praktyki artystycznej, na uczelni w Hong Kongu. To również staże między II a III semestrem w europejskich (Centrum Sztuki Mediów w Karlsruhe, Centrum Ars Electronica w Linzu) oraz polskich (np. w krakowskim MOCAK-u) instytucjach kultury - mówi prof. Ryszard W. Kluszczyński z Wydziału Filologicznego UŁ, koordynator Media Arts Cultures w Polsce i dodaje, że absolwenci tego kierunku już zdążyli nawiązać współpracę, np. jako kuratorzy czy wykładowcy z muzeami i instytucjami kultury oraz uczelniami w Berlinie, Wiedniu czy Bangladeszu.
Zaangażowanie Uniwersytetu Łódzkiego w prowadzenie międzynarodowych studiów umożliwiających zdobycie wspólnych dyplomów kilku uczelni jest znacznie szersze. Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ oraz Centria University of Applied Sciences w Kokkola w Finlandii prowadzą studia inżynierskie na kierunku informatyka. Studia stacjonarne I stopnia "Studia Polsko-Niemieckie" prowadzą Wydział Filologiczny UŁ i Uniwersytet w Regensburgu w Niemczech. Wspólne studia stacjonarne I stopnia w tzw. modelu "2+2" prowadzą Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ i Zhengzhou University w Chinach. Wspólny europejski program studiów Erasmus Mundus Master's Degree in Women's and Gender Studies prowadzi Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych w ramach konsorcjum ośmiu instytucji z sześciu państw europejskich i ze Stanów Zjednoczonych.
Redakcja: Centrum Promocji