Architektoniczny spacer na urodziny Łodzi

Kilkadziesiąt osób wzięło udział w archi-spacerze śladami zabytkowej i nowej architektury Łodzi w okolicach ul. Narutowicza. Przewodnikiem w tej architektonicznej podróży był dr inż. Błażej Ciarkowski z Katedry Historii Sztuki UŁ. Archi-spacer odbył się w ramach 594. rocznicy przyznania Łodzi praw miejskich.

 

Uczestnicy spotkania zebrali się w południe 29 lipca przed historycznym budynkiem zarządu Wodociągów Miejskich przy ul. Narutowicza 65, byłym rektoratem UŁ, obecnie siedzibą Wydziału Filozoficzno-Historycznego UŁ. To prawdziwa modernistyczna perła łódzkiej architektury projektu Wiesława Lisowskiego. Jedną z jej ozdób jest słynny napis "Uśmiechnij się" na posadzce w głównym wejściu do budynku.

Następnym punktem spaceru była dawna siedziba Szkoły Zgromadzenia Kupców czyli obecny rektorat UŁ przy ul. Narutowicza 68. Tam zwiedzający obejrzeli m. in. reprezentacyjną klatkę schodową, będącą wizytówką pierwszego łódzkiego nowoczesnego gmachu wzniesionego na potrzeby edukacyjne na początku XX w.

35448384694_bf77edfc1a_z

Na Placu Dąbrowskiego zwiedzających czekała opowieść o gmachach Teatru Wielkiego i Sądu Okręgowego, ale także o niezrealizowanych projektach architektonicznych w tym rejonie. Później grupa przeszła do budynku Textilimpexu przy ul. Traugutta gdzie z tarasu widokowego na XV piętrze doskonale można zobaczyć teren Nowego Centrum Łodzi - miejsca które już w latach 20. XX wieku miało się stać sercem miasta. Archi-spacer z UŁ zakończył się przed budynkiem Dworca Fabrycznego.

36241798326_16534edd51_z

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.