Badaczki UŁ w Japonii – badania nad oczyszczaniem gleby

Prof. Magdalena Urbaniak oraz dr Elżbieta Mierzejewska z Katedry UNESCO Ekohydrologii i Ekologii Stosowanej Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ aktualnie przebywają na stażu naukowym na Uniwersytecie w Kobe w Japonii, gdzie kontynuują badania, które opisaliśmy bardziej szczegółowo w naszym tekście z kwietnia 2021 r. (link poniżej). Jak z nich wynika, rośliny takie jak ogórek, dynia, cukinia, melon czy arbuz dają nie tylko pożywne owoce, ale również świetnie oczyszczają glebę, w której rosną. Wyzwaniem w tym procesie jest harmonia między procesami oczyszczania gruntu, a wytwarzaniem bezpiecznej i nieskażonej żywności.

Badanie mechanizmów poboru, transportu, gromadzenia się oraz metabolizmu zanieczyszczeń w roślinach to nie tylko ważny aspekt fitotechnologii, czyli zastosowania żywych roślin, aby rozwiązać problemy środowiskowe – w tym przypadku z zakresu usuwania zanieczyszczeń, ale również produkcji bezpiecznej żywności.  

Współpraca z zespołem prof. Hideyuki Inui umożliwi realizację badań w ramach projektu IDUB „Kontrola bioakumulacji Trwałych Zanieczyszczeń Organicznych u roślin z rodziny dyniowatych – produkcja bezpiecznej żywności vs. bioremediacja terenów skażonych”.

zdjęcie

Naukowcy z UŁ wzięli udział w seminariach naukowych zorganizowanych w Tsukubie oraz w Hyogo dzięki dwóm projektom badawczym: prof. Urbaniak realizuje swój pobyt naukowy w ramach stypendium naukowego EMBO Short-Term Fellowship, a dr Mierzejewska dzięki wspólnemu polsko-japońskiemu projektowi w ramach porozumienia współpracy naukowej między Polską Akademią Nauk i Japońskim Towarzystwem Promocji Nauki (którego polskim koodrnatorem z ramienia PAN jest prof. Magdalena Urbaniak).

Seminaria odbyły się w Center for Environmental Science w Saitamie (CESS), The National Agriculture and Food Research Organization w Tsukubie oraz w Institute of Environmental Sciences in Hyogo Prefecture. 

Dyniowate oczyszczą glebę – badania biolożek UŁ

Materiały źródłowe: dr hab. Magdalena Urbaniak, prof. UŁ, dr Elżbieta Mierzejewska - Katedra UNESCO Ekohydrologii i Ekologii Stosowanej UŁ 

Redakcja: Michał GrudaCentrum Promocji UŁ