Biomonitoring i biotechnologie ekologiczne

Biomonitoring i biotechnologie ekologiczne to nowy kierunek studiów na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. O nowej ofercie dla kandydatów na studentów oraz o zbliżającym się sympozjum ekohydrologicznym opowiedzieli dziennikarzom na konferencji prasowej prof. Maciej Zalewski z Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii PAN i Katedry Ekologii Stosowanej UŁ, prof. Maciej Bartos, prodziekan WBiOŚ, dr hab. Adrianna Wojtal - Frankiewicz i dr Tomasz Jurczak z Katedry Ekologii Stosowanej.

 

- Studia Biomonitoring i biotechnologie ekologiczne adresowane są do osób o zainteresowaniach przyrodniczych, ukierunkowanych na pracę w terenie i wiążących swoją przyszłość zawodową z rolą specjalisty z zakresu oceny wpływu działalności gospodarczej na środowisko przyrodnicze. Program obejmuje zajęcia z zakresu nauk przyrodniczych i ścisłych stanowiących podstawę biomonitoringu i biotechnologii ekologicznych. Zajęcia będą prowadzone w formie wykładów i laboratoriów w nowoczesnych salach wykładowych i ćwiczeniowych Wydziału BiOŚ UŁ, jak i podczas ćwiczeń terenowych w stacjach przyrodniczych. Studenci poznają metody pozyskiwania danych terenowych, oznaczania zebranego materiału biologicznego oraz opracowania raportów środowiskowych a także wdrażania kompleksowych metod poprawiających jakość środowiska - poinformowała dr hab. Adrianna Wojtal - Frankiewicz.

Od 26 do 28 września w Łodzi, na międzynarodowym sympozjum ekohydrologicznym, spotkają się najlepsi eksperci z instytucji naukowych i organizacji międzynarodowych. Będą dyskutować na temat integracji biotechnologii ekologicznych i rozwiązań systemowych z rozwojem gospodarki okrężnej w kierunku łagodzenia skutków zmian klimatu czy też adaptacji do niestabilności klimatu.

- Kluczem do współczesnych studiów jest ich umiędzynarodowienie. Dla nowego kierunku to bardzo ważne. Idea tego sympozjum to m. in. globalna edukacja. Żyjemy w epoce, w której człowiek determinuje wszystko, co się dzieje na świecie. Pierwszy raz w naszej historii mamy limit czasu. Mamy 30 lat lat żeby zmienić globalną strategię ekologiczną całej ludzkości - powiedział prof. Maciej Zalewski.

Więcej o nowym kierunku studiów można dowiedzieć się na stronie Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska.

Redakcja: Centrum Promocji