BIOETYKA A FILMOWE REPREZENTACJE

CIAŁO I EKRAN: SEKS I UMIERANIE

 

Seks i umieranie: bioetyka a filmowe reprezentacje - prof. UŁ, dr hab. M. Jakubowska(Uniwersytet Łódzki); dr hab. Monika Michałowska (Uniwersytet Medyczny w Łodzi)

Umieranie a erotyzm - tabu współczesnej kultury?

Mimo iż symboliczne ujęcia relacji Eros-Tanatos pojawiają się choćby w malarstwie, rzadko są one konkretyzowane we współczesnym kinie. O ile w kulturze audiowizualnej wątek śmierci jest podejmowany chętnie, szczególnie śmierci gwałtownej i efektownej wizualnie, o tyle obrazowanie samego procesu umierania nie pojawia się na ekranach zbyt często. Jeśli filmowcy sięgają po tę problematykę, jej realizacje przybierają formę zobiektywizowaną, ograniczoną do kilku powtarzalnych obrazów i schematów narracyjnych. Współczesne kino nadmiernie eksploatuje wątek zinstytucjonalizowanej śmierci, omijając przy tym bezpośrednie doświadczenie podmiotu i sferę erotyczną. Tym samym staje się jednym z ważnych mechanizmów utrwalania zjawiska medykalizacji śmierci.

Nasze rozważania będą miały charakter interdyscyplinarny. Prowadzone będą z trzech perspektyw: filozoficznej, bioetycznej i kulturoznawczej. Odwołując się do koncepcji erotyzmu Georgesa Bataille i chrześcijańskiej wizji sacrum wskażemy na jedną z możliwych przyczyn wykluczenia tego tematu z obszaru kulturowych zainteresowań.

CIAŁO I EKRAN - między bioetyką a filmoznawstwem to seminarium stworzone w ramach projektu Wymiary cielesności: między bioetyką i filmoznawstwemrealizowanego w Zakładzie Bioetyki Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, przy współpracy filmoznawców z Instytutu Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego.

Seminarium porusza tematy związane z audiowizualnymi reprezentacjami nienormatywności cielesnej, erotyki i śmierci, umieszczając je w interdyscyplinarnych - antropologicznych, filmoznawczych, bioetycznych - ramach badawczych.

Wtorki, godz. 18:00 w sali audiowizualnej ms², ul. Ogrodowa 19

Wstęp: 1 zł