Grant ma charakter interdyscyplinarny i dotyczy partii politycznych i wielorakich aspektów ich aktywności w społeczeństwie obywatelskim, w szczególności w procesie wyborczym. Zespół grantowy jest międzynarodowy i skupia specjalistów zajmujących się partiami politycznymi i prawem wyborczym. W jego skład wchodzą m.in. przedstawiciele Francji, Niemiec, Portugalii, Włoch, Hiszpanii oraz Polski.
Tłumaczy badacz:
Pierwszym celem projektu jest historyczna analiza intelektualnych korzeni państwa partyjnego i jego pęknięć: genezy i formowania się partii politycznych oraz rozwoju ich działalności w państwie, aż stały się one jego niepodważalnymi podmiotami, z teoretycznym i praktycznym konsekwencji, jakie to pociągnęło za sobą dla demokratycznego państwa prawa. Drugim celem jest diagnoza zachowań partii politycznych, które mogą stanowić zagrożenie dla prawidłowego rozwoju demokratycznego państwa prawnego oraz sformułowanie możliwych odpowiedzi prawnych.
I dodaje:
Zakłada to z jednej strony analizę, przy wsparciu politologii, charakteru i dynamiki partii politycznych, a także wyników ich funkcjonowania w instytucjach, w celu identyfikacji zachowań i tendencji partii, które zniekształcają lub utrudniają prawidłowe funkcjonowanie modelu demokratycznego państwa prawa. Z drugiej strony wyartykułowanie na podstawie wcześniejszej diagnozy możliwych odpowiedzi prawnych, które pozwolą zatrzymać lub zminimalizować skutki dotychczasowych negatywnych trendów. Odpowiedzi te będą dotyczyły: po pierwsze, poprawy reżimu prawnego partii politycznych (zwłaszcza demokracji wewnętrznej i finansowania); a po drugie, przeciwstawienia się na szczeblu państwowym działaniom partii osłabiających demokratyczne rządy prawa (a konkretnie poprawie demokratycznej jakości systemu przedstawicielskiego, wzmocnieniu instytucjonalnych przeciwwag i ograniczeniu tendencji partycypacyjnych).