Egzamin rozpoczął się o godzinie 9:00 i trwał kilka godzin. Składał się z kilku części: czytania, rozumienia ze słuchu, poprawności gramatycznej, mówienia i pisania. Wzięło w nim udział 70 osób, przeważali sąsiedzi zza wschodniej granicy Polski - Białorusi, Ukraińcy, Rosjanie, ale wśród zdających byli również Czesi oraz osoby z Afryki i Bliskiego Wschodu. Wielu z nich to zagraniczni studenci łódzkich uczelni.
Wyniki egzaminu zostaną podane za trzy tygodnie, aby zaliczyć egzamin na poziomie B1 należy otrzymać połowę punktów, na bardziej zaawansowanym poziomie B2 zaliczenie gwarantuje 60%.
Egzaminy odbywają się od 2004 roku, tradycyjnie największą trudność piszącym sprawiła gramatyka języka polskiego, najłatwiejszy dla zdających był egzamin ustny, ponieważ w załatwiając rozmaite sprawy używają języka polskiego na co dzień.
- Wszyscy cudzoziemcy, którzy nie mówią językiem słowiańskim mają problem z aspektem, czyli zastosowaniem czasowników dokonanych i niedokonanych. Dużą trudność sprawia też odmiana przez przypadki - informuje dr Iwona Dembowska-Wosik z Katedry Lingwistyki Stosowanej I Kulturowej UŁ, przewodnicząca komisji egzaminacyjnej. - Egzamin certyfikatowy z języka polskiego jest wymagany po to, aby uzyskać polskie obywatelstwo. Wiele osób musi też uzyskać certyfikat na poziomie B2, aby studiować z Polakami w języku polskim, niektórzy mają polskie korzenie, są osoby, które chcą prowadzić działalność biznesową i w tym celu potrzebują certyfikatu językowego.
B2 to poziom, który gwarantuje swobodne posługiwanie się językiem polskim, umiejętność zapoznania się z publikacjami akademickimi oraz gwarantuje płynną i spontaniczną rozmowę z rodzimym użytkownikiem języka bez wywoływania napięcia u którejkolwiek ze stron.
Kolejne egzaminy na poziomie B1, B2 i C1 odbędą się na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego w terminie 19-20 listopada 2016 r.Szczegółowe informacje: http://certyfikatpolski.uni.lodz.pl/