Celem projektu badaczki z Uniwersytetu Łódzkiego jest stworzenie takich mechanizmów oraz narzędzi, które przyczynią się do rozwoju humanistyki oraz obszarów społecznych, gospodarczych, kulturowych i edukacyjnych.
Projekt, adresowany do humanistów i przedstawicieli otoczenia społeczno-gospodarczego, zakłada stworzenie specjalnej bazy danych pod nazwą APHUM Base, która stanie się nowoczesnym i wyprofilowanym narzędziem informacyjnym. Adresaci projektu (humaniści - badacze i praktycy - przedstawiciele III sektora i sektora gospodarczego) zostaną zaproszeni do stworzenia sieci (AP Forum) i zaoferowane im będą warsztaty oraz spotkania. Z tej grupy zostanie wyłoniony specjalistyczny zespół do zaprojektowania modelu działania międzysektorowego. Działanie to udowodni wartość partnerstw międzysektorowych, tak ważnych dla podnoszenia kreatywności, innowacyjności i jakości, w tym naukowej.
Stworzenie APHUM Base i powołanie AP Forum wraz ze specjalistycznym zespołem, przełoży się na promocję innowacyjnych działań humanistyki - co łączy się z wyjściem poza środowisko czysto naukowe; z ukazaniem społeczno-gospodarczej jakości i potencjału humanistyki oraz wskazaniem możliwości wykorzystania humanistyki w różnych sektorach; pomoże w integracji środowiska humanistów ze środowiskiem zewnętrznym oraz stworzy warunki do współpracy tych środowisk poprzez zorganizowanie seminariów i szkoleń ukazujących już zaistniałe efekty obopólnej współpracy oraz zaprojektowanie modelowego działania.
APHUM Base i AP Forum jako sieć i zespół danych, staną się inspiracją do podjęcia nowych tematów i rozwiązań lub nieznanych dotąd interpretacji problemów i zagadnień zastanych.
Dr hab. Inga Kuźma z Wydziału Filozoficzno-Historycznego UŁ na realizację swojego projektu otrzymała 194 352 zł.
Program DIALOG ma wspierać budowanie współpracy i trwałych relacji między podmiotami działającymi w obszarze nauki a podmiotami działającymi w sferze społeczno-gospodarczej. Obejmuje on dofinansowanie działań w trzech obszarach: "Doskonałość naukowa", "Nauka dla innowacyjności", "Humanistyka dla rozwoju".