Inauguracja roku akademickiego i 25-lecie Filii UŁ w Tomaszowie Maz.

W czwartek 28 września 2023 r. odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu Uniwersytetu Łódzkiego inaugurujące rok akademicki 2023/2024 w Filii Uniwersytetu Łódzkiego w Tomaszowie Mazowieckim. Uroczystość połączona była z obchodami 25-lecia powołania Filii.

Uroczystość otworzył  dr hab. Piotr Seliger p.o. dziekana Filii UŁ w Tomaszowie Mazowieckim, który powitał przybyłych gości, wśród których znaleźli się posłowie na Sejm RP oraz przedstawiciele: Sejmiku Województwa Łódzkiego, Zarządu Powiatu Tomaszowskiego, prezydent Miasta Tomaszów Mazowiecki, Rady Miejskiej  Tomaszowa Mazowieckiego, Gminy Białaczów, Gminy Ujazd, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, Państwowej Straży Łowieckiej w Piotrkowie Trybunalskim, Nadleśnictwa Brzeziny, Nadleśnictwa Grotniki, uczelnianej Rady Samorządu Studentów, Tomaszowskiego Uniwersytetu III wieku, Centralnego Ośrodka Sportu w Spale, Powiatowego Urzędu Pracy w Tomaszowie Mazowieckim, Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim, Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Mazowieckim, Mazowieckiego Wydziału Prewencji. 

W uroczystości wziął udział prorektor Uniwersytetu Łódzkiego ds. studentów i jakości kształcenia, profesor dr hab. Robert Zakrzewski, który podziękował pracownikom Wydziału za 25 lat wspólnego budowania Filii, zauważając, że to nieoceniona ciężka praca, pasja do przekazywania wiedzy i troska o rozwijanie umiejętności naszych studentów tworzą fundament sukcesu nie tylko naukowców, lecz również naszej uczelni jako całości.  

Prorektor podkreślił, że praca wykładowców to przede wszystkim budowanie mostów między teorią a praktyką, umożliwianie studentom praktycznego zastosowania zdobytej wiedzy. To także rozwijanie umiejętności interpersonalnych, tak ważnych w życiu zawodowym i osobistym. Dodał również, że umiejętności interpersonalne, takie jak komunikacja, współpraca, zdolność do rozwiązywania konfliktów i przywództwo, stają się coraz ważniejsze, a przedstawiciele firm doceniają pracowników, którzy potrafią efektywnie współpracować z innymi i budować dobre relacje z zarówno w zespole, jak i z klientami.  

Rektor podkreślił również rolę studentów w budowaniu tożsamości i jakości Uniwersytetu 

Następnie głos zabrał dr hab. Piotr Seliger p.o. Dziekana Filii UŁ, który przypomniał zebranym historię działalności jednostki. Przez 25 lat funkcjonowania Filii UŁ mury Uczelni opuściło 5469 absolwentów, w tym 2885 licencjatów, 2235 magistrów oraz 349 inżynierów. Dziekan podzielił się z zebranymi informacją o zdobytych w tym roku na następne 6 lat akredytacjach Polskiej Komisji Akredytacyjnej – dla kierunków: administracja studia I i II stopnia oraz leśnictwo studia stacjonarne i zaoczne. Podzielił się również z zebranymi pomysłami na dalszy rozwój Filii UŁ, by zwiększyć ofertę dydaktyczną dla lokalnej społeczności. W planach jest uruchomienie II stopnia dla kierunku leśnictwo, a także studia podyplomowe. 

Dziekan przypomniał również, że uczelnia nie zamyka się w murach wydziału, lecz z wykładami wychodzi na zewnątrz biorąc aktywny udział w programie Uniwersytet Zawsze Otwarty – proponując szereg wykładów przeznaczonych dla uczniów szkół ponadpodstawowych oraz udostępnia całą infrastrukturę filialną miejscowej społeczności, między innymi Tomaszowskiemu Uniwersytetowi Trzeciego Wieku oraz Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi. 

W trakcie uroczystości odbyła się również immatrykulacja nowo przyjętych studentów. Na uroczystość zaproszono studentów, którzy znaleźli się w ścisłej czołówce na listach rankingowych. Wykład inauguracyjny Paryż- miasto street artu wygłosiła pani dr hab. Noemi Modnicka, kierownik Katedry Badań Regionalnych w Filii Uniwersytetu Łódzkiego w Tomaszowie Mazowieckim. 
 

Filia UŁ w Tomaszowie Mazowieckim kształci niemal 500 studentów na studiach pierwszego i drugiego stopnia na kierunkach: leśnictwo, turystyka i rekreacja, azrządzanie oraz administracja. W Filii działają również dwa studenckie koła naukowe: Koło Naukowe Leśników „SKNL” oraz Koło Naukowe "Globtrotter" 

W 2007 roku Filia Uniwersytetu Łódzkiego w Tomaszowie Mazowieckim podjęła współpracę z Centralnym Ośrodkiem Sportu w Spale. Studenci wszystkich kierunków odbywają zajęcia z wychowania fizycznego na terenie ośrodka. Studenci Filii UŁ mogą korzystać z większości obiektów ośrodka m.in. z hal sportowych, basenu, siłowni, obiektów lekkoatletycznych, kortów tenisowych itp. 

W budynku wydziału od 2002 roku mieści się również biblioteka Filii UŁ. Obecnie biblioteka posiada w swych zasobach prawie 15.000 książek i 237 woluminów czasopism z zakresu prawa administracji, ekonomii, informatyki, leśnictwa, turystyki i rekreacji oraz zarządzania. Biblioteka Filii UŁ służy nie tylko studentom, ale jest wiodącą placówką tego typu w naszej części województwa łódzkiego. 

Materiał, zdjęcia i redakcja: Centrum Komunikacji i PR UŁ