Co roku umiera jedno miasto
Smog to mgła zawierająca zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego. Polska znajduje się w niechlubnej czołówce najbardziej zanieczyszczonych krajów w Unii Europejskiej. Światowa Organizacja Zdrowia oszacowała, że rocznie około 3 milionów osób umiera przedwcześnie z powodu zanieczyszczenia powietrza.
Każdego roku w naszym kraju z powodu chorób związanych z wysokimi zanieczyszczeniami powietrza umiera przedwcześnie nawet 45 tysięcy osób, czyli małej wielkości miasto.
Przyczyną zanieczyszczeń powietrza w dużych aglomeracjach miejskich jest m.in. niekorzystne położenie miasta, duża liczba dni bezwietrznych oraz zabudowa kanałów przewietrzania miasta. Problemem jest też niedostateczna informacja na temat stanu zanieczyszczenia powietrza i sposobów jego eliminacji.
Uniwersytet Łódzki ma zaszczyt organizować dyskusję na ten temat podczas tegorocznego Kongresu Biogospodarki. Forum Antysmogowe podczas Kongresu Biogospodarki będzie miejscem wymiany wiedzy i doświadczeń o sposobach kompleksowej walki ze smogiem i przeciwdziałania powstawaniu zagrożeń z nim związanych.
Eksperci o smogu
Wśród panelistów znaleźli się m.in. prof. Joanna Wibig z Katedry Meteorologii i Klimatologii UŁ, Wiktor Warchałowski - Prezes Zarządu i współzałożyciel w Airly - start-upu, który buduje sieć sensorów powietrza dla miast i gmin, dzięki któremu możliwe jest monitorowanie stanu powietrza w czasie rzeczywistym za pomocą mapy online, prof. Wojciech Hanke z Instytutu Medycyny Pracy imienia prof. dra med. Jerzego Nofera czy Rafał Czyżewski - Prezes Zarządu GreenWay Polska (Greenway buduje pierwszą kompleksową sieć publicznie dostępnych stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych w Polsce) oraz Pan Jakub Mielczarek - Sekretarz Województwa Łódzkiego. Moderatorem dyskusji będzie Jakub Klimkiewicz - Wiceprezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.
Wśród zagadnień poruszanych podczas debaty będą m.in. następujące wątki:
- Dlaczego Polska aż tak bardzo odstaje na mapach czystości powietrza w Europie? - Czy i w jaki sposób problem smogu skorelowany jest z klimatem, jego zmianami i pogodą? - Jakie jest realne zagrożenie ze strony smogu dla mieszkańców i ich otoczenia? - Czy wiedza na temat skali problemu ze smogiem jest powszechna wśród mieszkańców? - Jakie działania edukacyjne można przedsięwziąć? - Jaką rolę odgrywają w tym procesie ruchy obywatelskie? - Czy maski antysmogowe na co dzień to dobry pomysł? - Co każdy z nas może zrobić a co czego powinniśmy oczekiwać od administracji publicznej w obszarze zastosowań nowych technologii do walki ze smogiem?
Międzynarodowy Kongres Biogospodarki Łódź 2018 odbędzie się w dniu 24 września w Łodzi, a jego głównym organizatorem jest Województwo Łódzkie. Tegoroczny Kongres zgromadzi blisko 500 czołowych ekspertów wywodzących się z samorządów, organów ustawodawczych, przedsiębiorców, przedstawicieli wyższych uczelni, organizacji pozarządowych i rolników.
Główne cele Kongresu to wymiana doświadczeń i wiedzy między Bioregionami Europy Środkowej i Wschodniej oraz zwiększenie udziału przemysłu w lokalnej biogospodarce i programach rozwój bioekonomii na poziomie krajowym. Serdecznie zapraszamy do udziału w panelu Uniwersytetu Łódzkiego (godz. 14:00). Uczestnictwo w całym wydarzeniu jest bezpłatne. Międzynarodowy Kongres Biogospodarki odbędzie się w hotelu Ambasador Premium, ul. Kilińskiego 145.
Pełny program Forum oraz rejestracja na http://www.bioeconomy.lodzkie.pl/www.bioeconomy.lodzkie.pl.
Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki i nauk ścisłych. Współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba studiujących tutaj obcokrajowców, a polscy studenci poznają Europę, Azję, czy wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/Zapraszamy na stronę Biura Prasowego UŁ: https://biuroprasowe-uni-lodz.prowly.com/https://biuroprasowe-uni-lodz.prowly.com/
Redakcja: Centrum Promocji UŁ