Konferencja "Być w mniejszości, być mniejszością"

Czas: 2-4 marca 2016 r.Miejsce: Muzeum Sztuki Nowoczesnej MS2 (ul. Ogrodowa 19)

 

Katedra Filologii Romańskiej oraz Katedra Oświecenia i Literatury Stosowanej Instytutu Filologii Polskiej zapraszają w dniach 2-4 marca 2016 r. na międzynarodową, interdyscyplinarną konferencję naukową "Być w mniejszości, być mniejszością", która odbędzie się w Muzeum Sztuki Nowoczesnej MS2 przy ul. Ogrodowej 19.

W trakcie konferencji pojęcie mniejszości zostanie poddane interdyscyplinarnej refleksji literaturoznawczej, kulturoznawczej, socjologicznej, politologicznej, filozoficznej i religioznawczej. Analizowane będą tożsamości mniejszościowe; zależnościowe i post-zależnościowe relacje pomiędzy mniejszościami, sfera pogranicza oraz relacje centrum - peryferie; mobilność przestrzenna mniejszości; różnice kulturowe, a zwłaszcza spotkanie ludzi różnych kultur; wielokulturowość oraz dyskurs mniejszościowy i o mniejszości. Będzie można usłyszeć m.in. referaty na temat narracji transseksualnych w literaturze współczesnej, twórczości literackiej polskich Tatarów po 1918 roku, emigracji afrykańskiej na kontynent europejski czy hip-hopu jako kultury buntującej się mniejszości. Konferencję inspirują teorie: post-kolonialna, nowy historyzm, multikulturalizm, krytyka feministyczna i gender studies.

- Inspiracją konferencji są wyzwania, które stawia przed naukowcami współczesność - mówi dr hab. Anita Staroń z Zakładu Literaturoznawstwa Francuskiego UŁ, sekretarz konferencji. - Chcemy przyjrzeć się problemowi mniejszości z różnych perspektyw, odwołując się do różnych obszarów, bo oczywistą potrzebą naukowca jest odniesienie się do współczesnych problemów.

Konferencji będą towarzyszyć tematyczne pokazy filmowe i wystawy otwarte dla wszystkich zainteresowanych. W sali kinowej Muzeum Fabryki będzie można obejrzeć prezentację filmów Katarzyny Kozyry In Art Dreams Come True (2 marca - w godz. 10:15-13:30, 3 marca - 13:00-17;00, 4 marca - 14:00-16:00), natomiast w galerii Signum Project (ul. Piotrkowska 85) od 2 marca do 30 kwietnia potrwa wystawa wideo i fotografii Andrzeja Karmasza Identyfikacje. Artysta wciela się w swoich pracach w różne tożsamości kulturowe: od kostiumu gejszy po Maoryskę z rytualnym tatuażem Moku.

Pokłosiem konferencji będzie wystawa zorganizowana wspólnie ze studentami Akademii Sztuk Pięknych Mniejszość XXI/Minority XXI, którą od 17 do 31 marca będzie można oglądać w Muzeum Fabryki.

Szczegółowy program konferencji: http://filolog.uni.lodz.pl/minor/?page_id=117&lang=pl

Wstęp na konferencję jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych.