Pierwszego dnia Forum wystąpili między innymi światowej renomy ekohydrolog prof. Maciej Zalewski z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska oraz specjalista od zieleni miejskiej prof. Jakub Kronenberg z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego.
Zdaniem profesora Zalewskiego samorządy w regionie muszą wrócić uwagę na gospodarkę wodną.
- Woda jest niezwykle ważna dla naszego regionu. Polska centralna to pas suszy, potrzebne są nowoczesne systemy, które pozwolą poprawić tę sytuację - mówił biolog.
Profesor Zalewski zwrócił uwagę na dokument , który podpisywany będzie w Brazylii 22 marca. Nature-Based Solutions, zdaniem naukowca z UŁ, ma wiele rozwiązań, którymi powinny kierować się lokalne samorządy. Przypomniał również o projekcie, który jego zespół zrealizował w Arturówku. Dzięki nowoczesnym instalacjom udało się oczyścić tamtejsze zbiorniki. Za te działania zespół profesora Zalewskiego otrzymał prestiżowe wyróżnienie kwalifikując się do "Best Life Projects" czyli 10 najlepszych projektów unijnych, które zakończyły się w latach 2016-2017. Instalacje w Arturówku mogą wciąż zdobyć tytuł "Best of the best award" - rozstrzygnięcie nastąpi w maju w Brukseli.
O tym czego oczekują od swojego otoczenia mieszkańcy Łodzi mówił z kolei profesor Jakub Kronenberg. Naukowiec z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego od lat prowadzi badania nad zielenią miejską - sposobami jej wyceny, rozmieszczeniem i mechanizmami zarządzania. W ramach projektu "Licz na zieleń" przeprowadzili pogłębione ankiety, w których mieszkańcy wypowiedzieli się na temat przestrzeni zielonej w około pięciu tysięcy miejsc w Łodzi.
- Mieszkańcy często postrzegają jako tereny zieleni miejsca, które nie są tak rozumiane przez urzędników, np. różne nieużytki, a nawet pola i łąki. Wszystkie one są bardzo ważne z punktu widzenia adaptacji do zmian klimatu. Jeśli je uwzględnimy, w Łodzi możemy mieć nawet 60% powierzchni pokrytej terenami zieleni, tymczasem formalne tereny zieleni zajmują tylko 13% powierzchni miasta - mówił profesor Kronenberg.
Naukowiec dodał, że mieszkańcy chcą mieszkać w przyjaznej, zielonej okolicy i są nawet za to gotowi sporo dopłacić. Nie zdają sobie jednak w większości sprawy, że wielkie zmiany klimatyczne mają wpływ na ich okolicę.
- Musimy budować komunikację z mieszkańcami w zakresie zieleni miejskiej. Obecnie poziom współpracy między wszystkimi interesariuszami w Łodzi jest efektywny w około 6%. Wlicza się w to również współpracę wewnątrz UMŁ - powiedział prof. Kronenberg.
Drugiego dnia Forum zaplanowane są wystąpienia dwóch innych naukowców Uniwersytetu Łódzkiego, - prof. Joanny Wibig i dr hab. Macieja Ziułkiewicza z Wydziału Nauk Geograficznych. Forum Klimatyczne Metropolitalne jest ósmym z jedenastu forów regionalnych poświęconych adaptacji miast do zmian klimatu. Spotkania organizowane są w ramach projektu ADAPTCITY realizowanego przez Unię Metropolii Polskich, Instytut na rzecz Ekorozwoju, Miasto st. Warszawę i Region Stuttgart.
Redakcja: Centrum Promocji