Tak dobry wynik umieszcza Uniwersytet Łódzki w ścisłej czołówce uczelni w Polsce, jeśli chodzi o wysokość zarobków absolwentów. Biorąc pod uwagę najwyższe średnie pensje brutto we wszystkich województwach, absolwenci UŁ znaleźli się na bardzo wysokim, 5. miejscu. W zestawieniu kierunków, po których zarabia się najwięcej, pojawiła się również Informatyka i Ekonometria, którą można studiować na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ. To jedyny kierunek ekonomiczny w Polsce, który trafił do tego zestawienia. Może to wynikać z faktu, że, oprócz wiedzy ekonomicznej, studenci UŁ zdobywają umiejętności w zakresie zarządzania danymi i operowania przydatnymi do tego systemami informatycznymi.
W Polsce, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wdraża system monitoringu losów zawodowych absolwentów szkół wyższych. Głównym źródłem informacji systemowych są dane administracyjne pochodzące z rzetelnych źródeł - systemu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz z systemu POL-on, czyli systemu informacji o szkolnictwie wyższym wspierającego pracę Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Polski system badania losów zawodowych absolwentów szkół wyższych jest rozwiązaniem nowatorskim w skali Europy i spotyka się z dużym uznaniem ze strony badaczy europejskich. Na podstawie informacji konstruuje się rzetelne wskaźniki sukcesu na rynku pracy, pozwalające na porównywanie sytuacji absolwentów różnych kierunków w różnych okresach objętych badaniem. Nie było to dotychczas możliwe w sytuacji prowadzenia badań losów absolwentów przy wykorzystaniu badań opinii.
Źródło: http://ela.nauka.gov.pl
Redakcja: Centrum Promocji