Obrady toczyć się będą w EC1 Łódź - Miasto Kultury, jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów architektonicznych w centrum miasta. Dziś w Hali Maszyn zebrali się na konferencji prasowej prof. Zbigniew Rau, Wojewoda Łódzki, Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Łodzi oraz rektorzy Politechniki Łódzkiej, Akademii Muzycznej, Akademii Sztuk Pięknych, Szkoły Filmowej, Uniwersytetu Medycznego i oczywiście Uniwersytetu Łódzkiego.
- Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przy szerokim udziale przedstawicieli środowiska akademickiego przygotowuje całkowicie nowy ład w nauce i szkolnictwie wyższym. Celem planowanych zmian jest to, aby osiągnięcia polskich badaczy znalazły się w światowej czołówce, a polskie uczelnie zapewniały kształcenie na najwyższym poziomie i zostały docenione w światowych rankingach. Finansowanie uczelni ze środków publicznych, wokół którego koncentrować się będzie łódzka konferencja, stanowi jedno z ważniejszych wyzwań i jeden z najistotniejszych elementów powstającego nowego modelu nauki i edukacji wyższej - powiedział prof. Sławomir Wiak, Rektor Politechniki Łódzkiej, Przewodniczący Konferencji Rektorów Łódzkich Uczelni i dodał, że będzie to bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla Łodzi Akademickiej, ale także dla miasta.
- Wydarzenie tej rangi jest rzeczywiście niezmiernie dla nas istotne, bo chcemy aby właśnie takie ważne spotkania pomagały w prezentacji nowego wizerunku Łodzi - potwierdziła Hanna Zdanowska.
Łódzka konferencja jest przedostatnią z cyklu poprzedzającego Narodowy Kongres Nauki zaplanowany w Krakowie na 19 i 20 września 2017 roku. Dyskusje prowadzone w czasie tych spotkań są ważnym elementem procesu powstawania nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym.
- To bardzo istotne aby właśnie teraz jak najwięcej rozmawiać o nowym modelu polskiego szkolnictwa. Te zmiany zakładają powstanie trzech zasadniczych grup uczelni: badawczych, badawczo-dydaktycznych i dydaktycznych. Uniwersytet Łódzki chce być uczelnią o charakterze badawczym i przyjmować na studia najzdolniejszych kandydatów, ale chcemy także wiedzieć jak będą finansowane uczelnie w poszczególnych grupach - powiedział prof. Antoni Różalski, Rektor UŁ.
W czasie dwudniowej konferencji odbędzie się szeroka debata w gronie ekspertów z polskich i zagranicznych uczelni oraz MNiSW. Konferencję rozpocznie wystąpienie programowe wicepremiera Jarosława Gowina, ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Wśród kluczowych tematów konferencji są m.in. modele finansowania i ich powiązanie ze strategią rozwoju w obszarze nauki i szkolnictwa wyższego oraz finansowe stymulowanie i wspieranie doskonałości naukowej i dydaktycznej. Poruszone zostaną też zagadnienia dotyczące finansowania działalności studenckiej oraz systemu pomocy materialnej dla studentów, a także kwestie finansowania grantowego oraz nakładów na infrastrukturę badawczą. Omówione zostaną doświadczenia międzynarodowe dotyczące finansowania szkolnictwa wyższego ze środków publicznych.
Program konferencji dostępny jest na stronie.