Kierownikiem OSA jest prof. Dominik Mierzejewski z Zakładu Azji Wschodniej Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ. Mottem ośrodka jest hasło: Think Local, Think Asia, Think Global czyli myśl lokalnie, myśl azjatycko, myśl globalnie.
Ośrodek ma pełnić rolę konsultacyjną i doradczą. Podstawowym celem OSA będzie stworzenie zaplecza merytorycznego dla działań władz samorządowych, centralnych oraz polskich przedsiębiorstw w celu rozwoju kontaktów biznesowych z Azją. OSA będzie też wskazywać obszary współpracy z krajami azjatyckimi przez udział w debacie publicznej na poziomie ogólnopolskim i europejskim oraz budować zrozumienie społeczne dla rozwoju kontaktów z państwami regionu Azji Wschodniej.
- To jest interdyscyplinarna jednostka skupiająca pracowników naukowo-dydaktycznych UŁ, jednostek naukowo-dydaktycznych w kraju i zagranicą oraz praktyków biznesu i polityki, których zainteresowania badawcze i doświadczenia skupiają się na państwach regionu Azji Wschodniej - informuje prof. Mierzejewski i dodaje, że pierwsze projekty, które zrealizuje ośrodek to raporty "Łódź i region łódzki w chińskich mediach" oraz "Łódź i region łódzki w japońskich mediach".
Powołanie ośrodka to odpowiedź na potrzebę aktywnego uczestniczenia przez Polskę w kształtowaniu polityki UE wobec państw azjatyckich.Niebagatelną rolę odgrywa również monitorowanie procesów zachodzących w regionie Azji Wschodniej, ze względu na rosnącą rolę gospodarcza i polityczną państw takich jak Chiny oraz zwiększającą się liczbę kontaktów z Japonią, Koreą Południową oraz krajami Azji Południowo-Wschodniej. OSA będzie działać w oparciu o partnerstwo krajowe i zagraniczne. Wśród docelowych partnerów łódzkiego ośrodka wymienia się takie organizacje jak: Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, Institute for Asian Studies w Bratysławie, CEE Center for Asian Studies w Budapeszcie czy Japan Business Council in Europe.