Przedstawiciele władz europejskich uczelni, członkowie Grupy ds. Strategii Badań i Innowacji EUA podczas konferencji w Dundee.
Zdaniem rektor UŁ, szczególnie istotna podczas konferencji była dyskusja na temat wykorzystania sieci uniwersytetów europejskich do zwiększenia innowacyjności uczelni, m.in. poprzez optymalne wykorzystanie potencjału badawczego i infrastruktury badawczej.
W agendzie działań EUA na rzecz badań naukowych i innowacji do roku 2027 podkreślono, że wartość takiej infrastruktury wynika z aktywnego jej wykorzystania (także przez studentów zaangażowanych w badania), które często jest niewystarczające w porównaniu z jej możliwościami. Przesądza o tym wadliwe ustawodawstwo krajowe, słaba znajomość zarządzania infrastruktura badawczą, jej niedoinwestowanie i brak wiedzy o jej istnieniu. Zainteresowanie koordynacją działań w tym obszarze wyraziło stowarzyszenie France Universités wraz z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP).
Drugi ważny temat poruszany w Dundee to - według prof. Żądzińskiej - otwarty dostęp do danych badawczych z szczególnym uwzględnieniem ogromnych różnic w rozumieniu danych badawczych w zależności od dziedziny nauki (np. nauki medyczne, nauki humanistyczne).
Podczas konferencji odbyły się też m.in. prezentacje Komisji Europejskiej i stowarzyszenia uniwersytetów brytyjskich na temat bezpieczeństwa europejskiego systemu badań i innowacji oraz szczególnych potrzeb uniwersytetów w zarządzaniu ryzykiem przy jednoczesnym zachowaniu autonomii instytucjonalnej. Dyskusja uwypukliła wspólne problemy i zadania uczelni w zakresie kontroli bezpieczeństwa działań badawczo-rozwojowych i partnerstw, dzielenia się informacjami i obowiązkami w tym zakresie między uniwersytetami a rządami. Ważne są także konieczne zmiany kulturowo-mentalnościowe sprawiające, że uczelnie i naukowcy zaczną przywiązywać większą wagę do kwestii bezpieczeństwa.
European University Association skupia ponad 850 uczelni z 49 krajów Europy. Ma ogromny wpływ na kierunek rozwoju szkolnictwa wyższego na Starym Kontynencie. Reprezentuje uczelnie w największych dyskusjach i rekomenduje najkorzystniejsze rozwiązania dla rozwoju edukacji.
Grupa ds. Strategii Badań i Innowacji EUA, której członkiem jest od ubiegłego roku rektor UŁ prof. Elżbieta Żądzińska stanowi forum wymiany opinii na tematy związane z badaniami naukowymi i innowacjami w kontekście globalnym. Uczestnicy jej prac mają realny wpływ na proces kształcenia studentów i prowadzenie badań w ramach procesu bolońskiego.
Materiał i zdjęcia: EUA
Redakcja: Centrum Komunikacji i PR UŁ