Rewitalizacja miast europejskich tematem Szkoły Letniej 2016 na UŁ

Powoli dobiega końca 12. edycja Szkoły Letniej Uniwersytetu Łódzkiego zorganizowana przez Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ w partnerstwie z Uniwersytetem FMU w Sao Paulo oraz Uniwersytetem w Quito. Tym razem tematem wiodącym cyklu seminariów była rewitalizacja miast europejskich, w kontekście której Łódź pełni centralną rolę.

 

Inauguracja Szkoły Letniej miała miejsce w EC1. W prowadzonych w języku angielskim seminariach, wykładach oraz wycieczkach do innych miast wzięło udział około 100 studentów z 15 krajów świata. Byli wśród nich studenci oraz wykładowcy z Kuby, Kolumbii, Ekwadoru, Chile, Brazylii, Meksyku, Turcji, Rosji, Ukrainy czy Włoch. Uczestnicy Szkoły Letniej nie tylko poznawali kulturalne i materialne dziedzictwo Łodzi w trakcie wykładów, ale mogli skonfrontować otrzymane informacje z przestrzenią miejską, np. zwiedzając fabryczny kompleks Scheiblera i oglądając częściowo zrewitalizowany obszar miasta.

Stałymi punktami programu było zwiedzanie przez studentów z Brazylii obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu i starego miasta w Krakowie, a opcjonalnie także wycieczki do Pragi, Wiednia i Berlina.

Co roku w ramach odbywającej się w lipcu Szkoły Letniej Uniwersytetu Łódzkiego omawiane są problemy ekonomiczne, społeczne, a także zagadnienia związane z ekologią i rozwojem zrównoważonym. Za udział w debatach i wykładach studenci otrzymują 6 punktów ECTS.