Studenci UŁ pomogą Miastu ocenić stan jakości łódzkich rzek

Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Łodzi i prof. Antoni Różalski, Rektor Uniwersytetu Łódzkiego podpisali list intencyjny w sprawie współpracy przy realizacji projektów w zakresie "Systemu odwodnienia Miasta Łodzi".

 

Miasto przystępuje do realizacji projektów oceny stanu jakości łódzkich rzek jako podstawy do działań konserwacyjnych i inwestycyjnych. Dlatego aby określić aktualne przyczyny ograniczające wykorzystanie miejskich rzek do nawodnienia i rekreacji Urząd Miasta Łodzi i Uniwersytet Łódzki będą współpracować. Najważniejsze dla Miasta jest uzyskanie eksperckich opracowań i prac badawczych dotyczących stanu jakości lokalnych rzek. Hanna Zdanowska, Prezydent Łodzi, przypomniała, że takie dokumentacje są niezbędne, by rozpocząć remonty niektórych ulic.

Realizacją porozumienia ze strony Miasta zajmą się dyrektorzy Wydziału Gospodarki Komunalnej oraz Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Departamencie Spraw Społecznych UMŁ, a ze strony Uniwersytetu Łódzkiego prace będzie realizować i koordynować Pracownia Geologii Wydziału Nauk Geograficznych.

-Bardzo nas cieszy to dzisiejsze sformalizowanie współpracy naszej Uczelni i Miasta w zakresie badań hydrochemicznych łódzkich rzek, ponieważ tak naprawdę mamy już za sobą bardzo udane dwa projekty badawcze rzeki Olechówki. Przeprowadzili je studenci kierunku Geomonitoring na Wydziale Nauk Geograficznych UŁ w ramach realizacji zajęć z przedmiotu Metody badań hydrochemicznych. Nasze badania z 2015 r. już zostały wykorzystane przez Miasto. Skorygowano pracę osadników i efekty tych działań już są widoczne, a studenci przedstawili wyniki tamtych badań na konferencji naukowej zorganizowanej przez Stowarzyszenie Hydrologów Polskich na SGGW w Warszawie. W minionym roku znów wykonaliśmy ze studentami badania Olechówki, w innym jednak niż poprzednio ujęciu. Właśnie przekazujemy Miastu ich wyniki, a studenci pojadą z nimi na wiosenną konferencję naukową Młodych Badaczy - informuje dr Ziułkiewicz.

Rektor Antoni Różalski przypomniał z kolei, że UŁ nie od dziś wspiera Miasto swoją wiedzą. Jednym z owoców takiej współpracy są instalacje w Arturówki, zapobiegające zakwitaniu sinic.