Światowy Dzień Wartości na UŁ – debaty w CSK

W tym roku Uniwersytet Łódzki po raz pierwszy dołączył do oficjalnych obchodów Światowego Dnia Wartości. W czwartek (19 października 2023 r.) w Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym UŁ na ul. Kopcińskiego 16/18, spotkało się grono lokalnych naukowców i naukowczyń, liderów i liderek opinii oraz aktywistów i aktywistek, by porozmawiać o tym, w jaki sposób nasza tożsamość wpływa na poczucie przynależności.

uczestnicy wydarzenia trzymający w rękach kartki, na których napisali ważne dla nich wartości

Światowy Dzień Wartości na UŁ – fotorelacja (fot. Bartosz Kałużny, CKiPR)

Zebranych gości powitała Agnieszka Belowska-Gosławska Vice President Digital and Technology ABSL, podkreślając, jak ważne jest przypominanie o tym, jaką rolę odgrywają wartości w naszym życiu prywatnym i zawodowym, a co za tym idzie budowanie i promowanie otwartej, włączającej kultury, która sprzyja rozwojowi ludzi i organizacji. 

Następnie głos zabrała prof. Agnieszka Kurczewska prorektorka ds. współpracy z otoczeniem, która powitała zebranych gości w imieniu Uniwersytetu Łódzkiego. W swoim wystąpieniu prof. Kurczewska podkreśliła, że to wartości wyznaczają cele i sens funkcjonowania, zarówno indywidualnie, lecz również dla nas jako społeczności akademickiej. W dalszej części wystąpienia pani prorektor przypomniała wartości uniwersyteckie oraz wszystkie inicjatywy, które w ostatnich latach zostały podjęte na uczelni, w tym: powołanie Rady ds. Równego Traktowania, wprowadzenie Gender Equality Plan, podpisanie Karty Różnorodności, działalność Komisji antydyskryminacyjnej i antymobbingowej. Podkreśliła również rolę i wagę działań Akademickiego Centrum Wsparcia. 

prof. Agnieszka Kurczewska podczas powitania zebranych na wydarzeniu

W debacie pod tytułem Poczucie przynależności w zmieniającym się świecie. Jak odnaleźć się w czasie przemian natury społecznej, kulturowej i biznesowej  wzięli udział: prof. Eleonora Bielawska-Batorowicz – Zakład Psychologii Klinicznej i Psychopatologii Uniwersytetu Łódzkiego; Adam Pustelnik – Pierwszy Wiceprezydent Miasta Łodzi; Ewelina Gallas – dyrektor zarządzająca Fundacji Równe Szanse. Moderatorem debaty był Piotr Śpiechowicz – dziennikarz, copywriter, specjalista ds. komunikacji. Gościem wydarzenia był także Tomasz Karauda – lekarz z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, który tuż przed debatą podzielił się z zebranymi swoimi doświadczeniami i mówił o istotnych dla niego wartościach.

uczestnicy panelu siedzący w fotelach w kolejności od lewej: prof. Eleonora Bielawska-Batorowicz, Ewelina Gallas, Adam Pustelnik, Paweł Śpiechowicz (od lewej: prof. Eleonora Bielawska-Batorowicz, Ewelina Gallas, Adam Pustelnik, Paweł Śpiechowicz)

W debacie pod hasłem Wiele odcieni przynależności i zaangażowania udział wzięli: Agnieszka Belowska-Gosławska – Vice President Digital and Technology ABSL; Michał Bielawski – Partner Zarządzający i Dyrektor Finansowy ADAPTIVE Solutions & Advisory Group. Uniwersytet Łódzki reprezentowała Emilia Nowak – studentka kultury i sztuki współczesnej na UŁ, licencjatka zarządzania projektami społecznymi na Uniwersytecie Wrocławskim, współzałożycielka i przewodnicząca Feministycznego Koła Gender Studies „Anty-Rama”. Moderatorką debaty była Joanna Gembal – liderka obszaru inkluzywności i różnorodności w Accenture. 

uczestnicy panelu siedzący na fotelach w kolejności od lewej: Michał Bielawski, Emilia Nowak, Agnieszka Belowska-Gosławska, Joanna Gembal (od lewej: Michał Bielawski, Emilia Nowak, Agnieszka Belowska-Gosławska, Joanna Gembal)

Materiał: Centrum Komunikacji i PR