ThinkFilm Klub Dyskusyjny: Muzeum Kinematografii w Łodzi

Kiedy: 12.01.2016 r. (wtorek), godz. 17:00

Gdzie: budynek Wydziału Filologicznego, ul. Pomorska 171/173, sala 2.21

 

Muzeum Kinematografii w Łodzi częściej odwiedzane jest przez turystów spoza Łodzi niż przez łodzian. Nawet studenci i absolwenci filmoznawstwa zaglądają tam stosunkowo rzadko. Jakie są przyczyny tego stanu rzeczy? Co ma nam - filmoznawcom - do zaoferowania łódzka placówka? Jakie ścieżki mogą nas tam zaprowadzić? Jakie jest miejsce Muzeum Kinematografii w polskim pejzażu instytucji związanych z edukacją filmową? Jakie są możliwe scenariusze dla Muzeum w obliczu tworzącej się nowej instytucji narodowej z siedzibą w Łodzi - Narodowego Centrum Kultury Filmowej?

Na rozmowę o Muzeum Kinematografii w Łodzi zaprasza Koło Naukowe Filmoznawców UŁ. Gospodarzem spotkania będzie dr Michał Pabiś­-Orzeszyna, autor opracowania na temat Muzeum Kinematografii opublikowanego w książce "Kultura filmowa współczesnej Łodzi", (red. Ewa Ciszewska, Konrad Klejsa, Łódź 2015). Wydarzenie organizowane jest w ramach międzynarodowego projektu ThinkFilm.

Serdecznie zapraszamy osoby zainteresowane edukacją filmową i jej dalszym rozwojem.

Kiedy: 12.01.2016 r. (wtorek), godz. 17:00

Gdzie: budynek Wydziału Filologicznego, ul. Pomorska 171/173, sala 2.21

Wstęp wolny

Dr Michał Pabiś­-Orzeszyna jest filmoznawcą, adiunktem w Katedrze Mediów i Kultury Audiowizualnej Uniwersytetu Łódzkiego. Wśród swoich zainteresowań naukowych wymienia teorię kultury wizualnej i martwe media. W 2014 r. obronił pracę doktorską pt. "Zwrot historyczny w badaniach filmoznawczych", przygotowaną pod kierunkiem dr. hab. Tomasza Kłysa. Jest autorem artykułu pt. "Historia na naszych oczach? Kino 3D i retoryka rewolucji", umieszczonym w tomie "Paradygmaty współczesnego kina" (red. Natasza Korczarowska-Różycka, Tomasz Kłys, Ryszard W. Kluszczyński, Łódź 2014).