W konferencji wezmą udział badacze z ośrodków uniwersyteckich, którzy zajmują się teorią procesu twórczego i creative writing z ośrodków w całej Polsce (m.in. Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Śląski). Będzie można posłuchać referatów dotyczących m.in. specyfiki studiów podyplomowych twórczego pisania na przykładzie Studium Literacko-Artystycznego UJ, tego, jak napisać potencjalny bestseller, dlaczego profesor od literatury pisze kryminały oraz jaką rolę odgrywały warsztaty poetyckie w odkryciu talentu Szymona Domagały-Jakucia (młodego, gniewnego autora opisującego Łódź z perspektywy ulicznej biedy).
Tematyka konferencji zostanie podzielona na bloki tematyczne:
Panel I: Od uniwersytetu do rynku Panel II: Formy liryczne i sceniczne Panel III: Teorie podmiotu i procesu twórczego Panel IV: Metody i metodologie twórczego pisania, Panel V: Autorzy i czytelnicy - między światami
Konferencji będzie towarzyszyć panel dyskusyjny, w którym wezmą udział goście specjalni: Sylwia Chutnik, Izabela Morska (Filipiak) i Mariusz Szczygieł (prowadzenie dr Natalia Lemann). Panel odbędzie się 21 czerwca (wtorek) w auli A3 (parter) Wydziału Filologicznego o godz. 17:30.
Zaplanowane zostały również wydarzenia towarzyszące, które odbędą się 22 czerwca w Domu Literatury przy ul. Roosevelta 17: spotkanie z prof. Gabrielą Matuszek-Stec (UJ) i dr Hanną Sieją-Skrzypulec (UJ), autorkami książki Twórcze pisanie w teorii i praktyce (godz.19:30) oraz spotkanie z Ewą Chruściel (Colby-Sawyer College USA) wokół jej najnowszej książki Tobołek, wydanej przez Dom Literatury w Łodzi (godz. 20:15).
Ze szczegółowym programem konferencji można zapoznać się na stronie:http://filolog.uni.lodz.pl/?p=4452