Uchwała Marzec ‘68

Senat Uniwersytetu Łódzkiego przyjął uchwałę upamiętniającą wydarzenia Marca '68. Tekst opracowało dziewięcioro naukowców z Wydziału Filozoficzno-Historycznego: prof. prof. Andrzej Kaniowski, Ryszard Kleszcz, Ewa Nowina-Sroczyńska, Sławomir Nowinowski, Leszek Olejnik, Marek Olędzki, Rafał Stobiecki, Przemysław Waingertner oraz dr Andrzej Kompa. Uchwałę przedstawił Senatowi UŁ Dziekan Wydziału Filozoficzno-Historycznego prof. Maciej Kokoszko.

 

Treść uchwały Senatu Uniwersytetu Łódzkiego:

"Senat Uniwersytetu Łódzkiego, pamiętając o tych wydarzeniach, wyraża najwyższy szacunek dla postawy tych, którzy potrafili wówczas zachować się przyzwoicie. Pamięć o ich odwadze i godnej postawie, tak jak i pamięć o niechlubnych działaniach ówczesnych władz PRL i niektórych przedstawicieli społeczności akademickiej, winna zostać zachowana w naszej świadomości. Wspólnota akademicka UŁ solidaryzuje się ze wszystkimi, którzy padli ofiarą prześladowań - brutalnie pacyfikowanymi podczas marcowych pokojowych protestów, aresztowanymi, więzionymi, wyszydzanymi, relegowanymi z uczelni, pozbawianymi pracy i zmuszanymi do wyjazdu z Kraju bez prawa powrotu, wyzuwanymi z prawa do życia w Ojczyźnie.

Nie możemy też zapominać, że troska o wolność słowa, obronę prawdy w obliczu kłamliwej propagandy, swobodę badań naukowych i autonomię akademicką, prawo do dyskusji o historii naszego Kraju - winna być przedmiotem ciągłej uwagi wspólnoty Uniwersytetu Łódzkiego. Jednocześnie stanowczo potępiamy wszelkie przejawy antysemityzmu, rasizmu, ksenofobii i jakiejkolwiek nietolerancji we współczesnym życiu publicznym i społecznym. Wyrządziły one ogromnie dużo zła w XX wieku - w dzisiejszym świecie nie powinno być już dla nich przyzwolenia. […]"

Całość -> uchwała w sprawie marca 1968

W ramach obchodów upamiętniających wydarzenia marcowe na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UŁ rozmawialiśmy o drodze do Marca '68, kontekście uniwersyteckim, jak i konsekwencjach tamtych zdarzeń. Panel dyskusyjny pt. "Marzec '68. Kulisy, przebieg, konsekwencje" prowadził prof. Przemysław Waingertner. W dyskusji uczestniczyli: prof. Krzysztof Lesiakowski, autor biografii Mieczysława Moczara oraz dr Piotr Ossowski, autor książki "Czerwona Michalina. Michalina Tatarkówna-Majkowska. Prządka - działaczka - łodzianka".

fot. Bartosz Kałużny, Wydział Filozoficzno-Historyczny UŁ

Dyskusja dotycząca wydarzeń marcowych miała miejsce również poza murami naszej uczelni. W Centrum Dialogu im. Marka Edelmana 12 marca odbył się panel dyskusyjny "Marzec '68 - pół wieku później" z udziałem prof. Dariusza Stoli, dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Ze strony Uniwersytetu Łódzkiego w dyskusji wzięli udział prof. Sławomir Nowinowski i prof. Krzysztof Lesiakowski.

fot. Katarzyna Maksimowska, archiwum Centrum Dialogu Im. Marka Edelmana

Wykład towarzyszył wystawie o Marcu '68, na którą składają się dwie części: "Człowiek za burtą. Łodzianie 50 lat po Marcu" i "Marzec '68. Konteksty".

Redakcja: Centrum Promocji