Z badań prowadzonych przez portale randkowe wynika, że w ostatnich latach tendencja korzystania z tego typu platform znacznie wzrosła, co świadczy o niewątpliwym sukcesie oraz zapewne w pewnym stopniu - skuteczności serwisów randkowych. Jakich cech szukamy u partnerów? Mężczyźni pragną by ich drugie połówki były inteligentne, zaradne i zabawne. Kobiety również marzą o błyskotliwych partnerach, którzy podejmują rozsądne życiowe decyzje. Według dr Julity Czarneckiej aż 80% par dobiera się na zasadzie podobieństwa stylu życia czy wartości.
Więcej na ten temat w materiale opowiada dr Julita Czarnecka z Wydziału Eonomiczno-Socjologicznego UŁ.
W okresie walentynkowym na portalach randkowych pojawia się wzmożony ruch. Ludzie są wtedy szczególnie zainteresowani znalezieniem odpowiedniego partnera. Skąd w ogóle wziął się zwyczaj świętowania Dnia Miłości?
Powszechnie uważa się, że Walentynki to kolejny przejaw amerykanizacji i komercjalizacji napływającej do naszego kraju zza oceanu. Nie do końca jest to prawdą, gdyż początków Walentynek należy szukać w Europie. Pierwowzorem Święta Zakochanych była wigilia Luperkaliów, czyli świąt ku czci Fauna, bożka płodności, obchodzonych w starożytnym Rzymie 15 lutego.
14 lutego w Kościele Katolickim obchodzony jest dzień św. Walentego. Był to kapłan rzymski, któremu ścięto głowę w czasie panowania cesarza Klaudiusza II Gockiego. Młodego księdza spotkała śmierć, ponieważ udzielał ślubów młodym, pomimo wyraźnego zakazu władcy, który uważał, że najlepszymi żołnierzami są mężczyźni samotni. Sam Walenty z tego właśnie powodu uważany jest często za patrona zakochanych.
Pierwsze powiązanie Dnia Walentego z romantyczną miłością pojawia się w poemacie "Ptasi Sejm" Geoffreya Chaucera, pochodzącym z 1382 roku. Według znajdującej w jego utworze aluzji, w dzień św. Walentego ptaki kojarzyły się w pary.
Redakcja: Centrum Promocji