- Saturn jest drugą co do wielkości planetą w Układzie Słonecznym około 10 razy dalej od Słońca niż Ziemia. Około 20 lat temu wystrzelono sondę Cassini, której celem było zbadanie systemu księżyców tej planety. Sonda zawierała próbnik Huygens, który łagodnie osiadł na powierzchni jednego z największych księżyców w Układzie Słonecznym - Tytana. Próbnik dokonał bardzo interesujących odkryć, ponieważ stwierdził, że 2% powierzchni Tytana jest pokryta morzami i jeziorami - wyjaśnia prof. Włodzimierz Bednarek.
Dzięki misji Cassini-Huygens poznano wygląd powierzchni Tytana i bezpośrednio zbadano jego atmosferę. Odkryto istnienie czynnych gejzerów na powierzchni Enceladusa oraz wcześniej nieznane księżyce. Bliżej poznano strukturę pierścieni Saturna i ich związki z księżycami planety.
- Misja sondy Cassini pomału dobiega końca ze względu na brakujące paliwo. Dlatego sonda zostanie skierowana w kierunku atmosfery Saturna i ulegnie zniszczeniu. Chcemy w ten sposób uniknąć bezpośredniego kontaktu ewentualnych mikrobów, które mogły się znaleźć na sondzie, z powierzchnią któregoś z księżyców - mówi prof. Włodzimierz Bednarek.
Odkrycia, których dokonała sonda Cassini, zdaniem profesora dowodzą, że życie może rozwijać się nie tylko w warunkach podobnych do ziemskich. W latach 20. i 30. planowane są misje do Saturna oraz innych księżyców lodowych Jowisza w celu przebicia się przez pokrywę lodową i dostania się do oceanu. Wtedy będziemy mogli bezpośrednio stwierdzić czy życie istnieje w tych oceanach.
Misja bezzałogowej sondy kosmicznej Cassini jest wspólnym przedsięwzięciem trzech agencji kosmicznych: amerykańskiej NASA, europejskiej ESA i włoskiej ASI. Sonda została wystrzelona w październiku 1997 roku. Przebieg misji można śledzić na bieżąco na stronie internetowej NASA.
Zapraszamy do zapoznania się z innymi komentarzami ekspertów Uniwersytetu Łódzkiego, a także z nową serią "Dobra Nauka" na kanale UŁ w serwisie Youtube.
Redakcja: Centrum Promocji