UŁ komentuje: Zamach w Egipcie - tło dramatu

Kolejny zamach terrorystyczny, tym razem w Egipcie. Napastnik otworzył ogień obok kościoła koptyjskiego na południu Kairu. Kim są Koptowie i dlaczego są częstym obiektem ataków? Jak wygląda obecnie sytuacja chrześcijan w tamtej części świata? Wyjaśnia mgr Tomasz Grzywaczewski, absolwent i doktorant UŁ, podróżnik i wielokrotny uczestnik wypraw do stolicy Egiptu w ramach misji stowarzyszenia Dom Wschodni.

 

Kościół koptyjski to jeden z bliskowschodnich kościołów chrześcijańskich. Według Tomasza Grzywaczewskiego Koptowie są wpływową mniejszość religijną, ponieważ wielu z nich to osoby bardzo majętne. Mimo to stają się oni, jako mniejszość, celem zamachów terrorystycznych. W piątkowym ataku na kościół koptyjski na południowych przedmieściach Kairu zginęło co najmniej 9 osób. Zamachowiec otworzył ogień na zewnątrz kościoła Mar Mina, po czym chciał wedrzeć się do środka. Wśród zabitych znalazło się trzech funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa oraz napastnik, którego zastrzeliła policja. Drugi z napastników został zatrzymany.

Jednym z najkrwawszych ataków ostatnich lat w historii Egiptu był ten na półwyspie Synaj, gdzie zginęło około 300 osób. Do zamachu doszło w mieście Bir al-Abd, około 40 kilometrów na zachód od Al-Arisz, stolicy prowincji Synaj Północny.

Chrześcijańska mniejszość w Egipcie stanowi zaledwie 10 proc. spośród 92 mln mieszkańców tego w głównej mierze muzułmańskiego państwa. W ostatnich miesiącach chrześcijańskie miejsca kultu były celem licznych zamachów.

Zapraszamy do obejrzenia materiału: