UŁ otwarty na świat
Wydarzenia takie jak Fotofestiwal są dla Uniwersytetu Łódzkiego okazją do udowodnienia, że nasi naukowcy chcą dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem i poszerzać horyzonty wszystkich, którzy chcą zdobywać nowe informacje.
Szczególnie chętnie angażujemy się w wydarzenia, które poruszają codzienne problemy szerokich grup społeczeństwa - łodzian, Polaków, obywateli świata. Uczestniczymy również w akcjach charytatywnych, wspierając tych, którzy pomagają najbardziej potrzebującym.
Humanistyka to nie tylko sama nauka, to również realne działania na wielu polach, zawsze z myślą o człowieku. Trzymamy się konsekwentnie tej zasady.
Klimat, smart city, smog...
Podczas Fotofestiwalu 2018 zorganizowaliśmy 5 spotkań, w których udział wzięli nasi wykładowcy UŁ, z różnych dziedzin nauki.
W debacie pt. "Scenariusze przyszłości: w poszukiwaniu nowych narracji o zmianie klimatu" wzięła udział dr Katarzyna Dośpiał-Borysiak z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ. Uczestnikami debaty byli również artyści Lena Dobrowolska i Teo Ormond-Skeaping. Punktem wyjścia do rozmowy był ich wspólny projekt artystyczno-ekologiczny. Dyskusję moderował Paweł Szypulski z Greenpeace.
Prelekcję i dyskusję pt. "(R)ewolucja miast - od zrównoważenia do inteligencji miejskiej" poprowadziła dr Dorota Sikora-Fernandez z Wydział Zarządzania UŁ. Nagranie tego niezwykle ciekawego wykładu jest dostępne na naszym podcaście na Soundcloud. Była mowa o Kurytybie, Montpellier, Berlinie, ale również o naszych miastach, w tym oczywiście o Łodzi...
Wykład "Ekomiasto. Przyroda w mieście z punktu widzenia mieszkańców" - prowadzili prof. Jakub Kronenberg i mgr Karolina Koprowska z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ. Profesor Kronenberg był bohaterem jednego z odcinków naszego cyklu Dobra Nauka, poświęconego sytuacji klimatycznej Łodzi. Zajmuje się, również we współpracy z zagranicznymi instytucjami, badaniem związków gospodarki, społeczeństwa i środowiska, zwłaszcza z perspektywy ekonomii ekologicznej.
Prof. Witold Ciesielski z Wydziału Chemii UŁ przedstawił niezwykle praktyczny wykład pt. "Smog nas zabija - jak żyć?". Słuchacze dowiedzieli się m.in.: jaki oczyszczacz powietrza kupić do domu, jakie parametry ma skuteczna maseczka antysmogowa i jak samodzielnie mierzyć jakość powietrza. Wykładu, podobnie jak w przypadku Smart Cities, można posłuchać na Soundcloud UŁ.
Dzień z ideą Zero Waste i Food Sharing zakończył Fotofestiwal 2018. Dyskusja warsztatowa "Zero Waste dla początkujących", prowadziła dr Agata Rudnicka-Reichel z Wydziału Zarządzania. Udział w niej wzięli: Bartosz Filip Malinowski, doktorant na Wydziale Zarządzania UŁ oraz Justyna Zajączkowska i Agnieszka Laskowska z Foodsharing Łódź. Zapis video całej debaty można znaleźć na naszym kanale YouTube.
Strefa edukacyjna UŁ
Oprócz samych wystąpień stworzyliśmy, wspólnie z organizatorami Fotofestiwalu, Strefę Edukacyjną. Składały się na nią: multimedialna wystawa poszerzająca główny program wydarzenia, czytelnia książek oraz miejsce do aktywnego i twórczego spędzania czasu.
Relaks umożliwiała ambientowa, spokojna muzyka "dla roślin", hamaki, ekologiczne pufy z upcyklingowanych opon i drewna, kwiaty doniczkowe, specjalne przyciemnione oświetlenie. W Strefie odbywał się też program dyskusji i spotkań z ekspertami podejmującymi temat złożonej relacji człowieka i natury w kontekście ekologii, polityki i filozofii.
Zapraszamy na stronę Biura Prasowego UŁ: https://biuroprasowe-uni-lodz.prowly.com/
Redakcja: Centrum Promocji UŁ