Ukierunkowanie na maksymalizację wpływu społecznego
Wraz z nowym etapem nastąpi również zmiana nazwy sojuszu z European University of Post-Industrial Cities (Europejski Uniwersytet Miast Postindustrialnych) na European University of Cities in Post-Industrial Transition (Europejski Uniwersytet Miast w Transformacji Postindustrialnej). Podkreśla to odnowione cele UNIC w nadchodzących latach, przede wszystkim odblokowanie modeli międzyinstytucjonalnego uczenia się, nauczania i badań, które powinny być głęboko zaangażowane w różnorodne postindustrialne ekosystemy miejskie. Inicjatywy Sojuszu UNIC przynoszą korzyści prawie 20 milionom obywateli, studentom, pracownikom i naukowcom w miastach poprzemysłowych w całej Europie. Kolejny etap działania Sojuszu ma na celu dalsze wspieranie rozwoju wiedzy poprzez współpracę, innowacje i integrację na rzecz wpływu społecznego.
Już w tej chwili dzięki przynależności Uniwersytetu Łódzkiego do UNIC, każdy przedstawiciel naszej społeczności akademickiej (student, doktorant, nauczyciel akademicki czy pracownik administracyjny) może bezpłatnie w dogodny dla siebie sposób, uczyć się jednego z 10 języków, którymi posługujemy się w sieci UNIC: angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego, francuskiego, tureckiego, niderlandzkiego, chorwackiego, irlandzkiego, fińskiego czy baskijskiego. Moduły językowe UNIC zawierają informacje na temat 10 języków UNIC jak i uniwersytetów, miast i kultury uczelni partnerskich. Wkrótce na platformie pojawi się także język polski, w kontrofercie dla naszych partnerów.
W ramach mobilności wirtualnej, którą zapewnia nam przynależność do sieci UNIC, studenci UŁ mogą już teraz uczestniczyć w zajęciach oferowanych przez pozostałe uniwersytety zrzeszone w sojuszu UNIC w semestrze zimowym 2023/24. Rejestracja na zajęcia jest już otwarta.
„Sojusz UNIC jest zaangażowany w budowanie europejskiego uniwersytetu przyszłości i jesteśmy bardzo wdzięczni, że Komisja Europejska wspiera nas w kolejnym etapie naszej działalności” – powiedział prof. Peter Scholten, koordynator UNIC. „Nasz wpływ polega na kształceniu studentów jako przyszłych inicjatorów zmian. Będziemy nadal wyznaczać pozytywny model dla europejskich miast w zakresie łączenia nauki, badań zaangażowanych społecznie i innowacji w celu wywierania wpływu społecznego”.
Droga do Uniwersytetów Przyszłości
W następnym etapie Sojusz wprowadzi nowe programy i rozszerzy istniejące oferty odzwierciedlające jego nową misję:
- Studia magisterskie UNIC na kierunku Redesigning the Post-Industrial City rozpoczną się jesienią 2023 r. Celem tego nowego programu jest wykształcenie kolejnego pokolenia specjalistów w zakresie rozwoju miast, posiadających umiejętności i wiedzę na temat wyzwań i możliwości miast w okresie transformacji i zróżnicowanych społeczeństw.
- Centrum Przyszłości Miast UNIC (UNIC Centre for City Futures) to nowa infrastruktura typu “one-stop-shop” powstała w celu umożliwienia uniwersytetom współpracy z miastami, społecznościami i partnerami na rzecz transformacyjnych innowacji.
- Wraz ze zmianami systemu edukacji, technologia musi podążać za duchem czasu. Innowacyjny Hybrydowy Kampus UNIC stworzy podstawy do najnowocześniejszej wymiany, otwierając Blended Intensive Programmes, wirtualne kursy i łączone programy studiów (joint degrees) dla jeszcze szerszej społeczności studentów, naukowców i obywateli.
- W celu zapewnienia szerszego podejścia ogólnouniwersyteckiego, Sojusz wprowadzi Linie Tematyczne (Thematic Lines) – nowe struktury współpracy, które będą funkcjonować jako swoiste „wydziały“ UNIC, skupiając się wokół określonych obszarów transformacji poprzemysłowej (health and wellbeing, sustainability, resilience and digitalisation, security, inclusion, entrepreneurship and arts), dostarczając treści i budując społeczność wokół innowacji UNIC w zakresie edukacji, zaangażowania i możliwości współpracy.
Oznaczenia projektów: logo UNIC
W związku z wchodzącymi w życie od października 2023 r. opisywanymi zmianami zalecamy rezygnację z oznaczania tworzonych na bieżąco materiałów wersją belki-logo zawierającą starą nazwę sieci (logo jednostki | nazwa sieci | logo UNIC). Pozwoli to uniknąć ich dezaktualizacji w późniejszym okresie (od października 2023 r.).
Każdy z pracowników UŁ ma dostęp do aktualnych zasad stosowania logo Uniwersytetu Łódzkiego, sieci UNIC oraz do samych oznaczeń poprzez Bazę Wiedzy Pracownika (materiały dostępne po zalogowaniu kontem służbowym).
Materiał: Centrum Komunikacji i PR