W tegorocznej konferencji wzięło udział ponad 6 tysięcy uczestników reprezentujących uczelnie z całego globu, jak również firmy świadczące usługi dla uczelni, przedstawiciele instytucji rządowych, Komisji Europejskiej, stowarzyszeń i fundacji działających w tym obszarze. Jest to największe europejskie wydarzenie tego typu. Polska delegacja łącznie z Narodową Agencją Wymiany Akademickiej (NAWA) i Akademią Kopernikańską liczyła ponad 60 osób reprezentujących 31 instytucji. Liczne sesje, warsztaty i panele dyskusyjne podejmują aktualne tematy dotyczące inicjatyw rozwijanych przez uczelnie w partnerstwach międzynarodowych, m.in. mobilność studentów i pracowników, wspólne programy studiów, mieszane programy intensywne, obsługa gości zagranicznych.
W tym roku dużo czasu poświęcono dyskusji na temat inicjatywy Uniwersytetów Europejskich i wyzwań jakie wiążą się ze współpracą w ramach tych partnerstw. Konferencji towarzyszą także targi edukacyjne oraz dodatkowe wydarzenia promocyjne i integracyjne. Jak co roku UŁ obecny był także na polskim stoisku Ready, Study, Go! Poland.
Hasło tegorocznej kampanii „Connecting currents” z jednej strony oddaje hołd morskiej historii Rotterdamu, miejsca, gdzie rzeka łączy się z morzem, statki dobijają do brzegu i spotykają się ludzie z całego świata. Z drugiej strony hasło oddaje rzeczywistość pracy w obszarze umiędzynarodowienia, który łączy różne dyscypliny, metody, kultury, nurty myślenia, kształtując przyszłość uczelni i społeczeństw, w których funkcjonują. Podczas wydarzenia nie zabrakło także okazji do indywidualnych spotkań z partnerami UŁ, jak również sposobności nawiązania nowych kontaktów w celu realizacji wspólnych przedsięwzięć w przyszłości.
Kolejna konferencja odbędzie się w terminie 17-20 września 2024 roku w Tuluzie, a jej mottem przewodnik będzie „En Route!”
Udział w konferencji EAIE był możliwy dzięki środkom pozyskanym przez Biuro Współpracy z Zagranicą w ramach projektu „Wzmocnienie potencjału rekrutacyjnego Uniwersytetu Łódzkiego oraz rozwój marki UŁ na wybranych rynkach edukacyjnych” (PPI/WTP/2022/1/00025). Projekt finansowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach Programu Welcome to Poland 2022.
Materiał: International Hub UŁ
Redakcja: Centrum Komunikacji i PR UŁ