Uniwersytet Łódzki najlepszy w Łodzi w naukowym rankingu uczelni Tygodnika POLITYKA

Tygodnik POLITYKA po raz kolejny przeprowadził ranking naukowy uczelni akademickich. Ocena potencjału naukowego szkół wyższych przeprowadzona była przede wszystkim na podstawie indeksu Hirscha, oddzielnie dla uniwersytetów, uczelni technicznych, medycznych oraz innych typów uczelni.

 

Ranking powstaje w wyniku analizy indeksu Hirscha (H) dla poszczególnych uczelni - na ten wskaźnik składa się liczba opublikowanych przez dany ośrodek prac naukowych i ich naukowa istotność, mierzona liczbą cytowań w innych publikacjach. Indeks 10 oznacza, że wśród opublikowanych przez dany ośrodek prac, 10 było cytowanych co najmniej 10 razy. Wskaźnik Hirscha jest więc miarą popularności prac pochodzących z danej uczelni. Pod uwagę brane są oczywiście prace opublikowane w czasopismach o zasięgu międzynarodowym. Indeks Hirscha nie mierzy więc tylko liczby, a przede wszystkim jakość publikacji, wychodząc z założenia, że tekst opublikowany w "ważniejszym", bardziej prestiżowym czasopiśmie jest wyżej punktowany niż ten, publikowany w piśmie o mniejszej randze.

W zestawieniu POLITYKI Uniwersytet Łódzki znalazł się na siódmym miejscu z indeksem H=81 i średnią liczbą cytowań wynoszącą 8,25.

Dwie inne łódzkie uczelnie uzyskały niższe wskaźniki: Uniwersytet Medyczny H=79, średnia liczba cytowań -7,52 oraz Politechnika Łódzka H=73, średnia liczba cytowań -6,54.

Uzyskane przez Uniwersytet Łódzki wyniki cieszą tym bardziej, iż przyjmuje się, że indeks Hirscha zależy prawie wyłącznie od aktywności naukowej przedstawicieli nauk przyrodniczych i medycznych.

Indeks H opracował 10 lat temu Jorge E. Hirsch, argentyński fizyk, pracujący na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego. Początkowo miało to być proste narzędzie wykorzystywane do oceny dorobków naukowców głównie w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych. Szybko jednak okazało się, że indeks H jest równie przydatny do oceny grup uczonych tworzących uczelnię wyższą, a nawet potencjału naukowego całych krajów, poprzez działające w nich uczelnie. Przeciwnicy oceniania jakości badań naukowych w oparciu o indeks Hirscha wskazują, że nie da się go zastosować w humanistyce, ponieważ w bazach Web od Science i Scopus stworzonych z myślą o naukach ścisłych, medycznych i przyrodniczych, niewiele jest czasopism humanistycznych w ogóle.

Indeks Hirscha znajduje natomiast swoje zastosowanie w międzynarodowych rankingach, jak na przykład QS World University Rankings, czy Ranking Szanghajski. Z dużym prawdopodobieństwem lepsza będzie ta uczelnia, której indeks Hirscha jest wyższy.

Gratulujemy zarówno humanistom, jak i pracownikom nauk ścisłych Uniwersytetu Łódzkiego, wielu międzynarodowych publikacji o znaczącej wartości naukowej.

Wyniki rankingu:

Redakcja: Centrum Promocji