Wykład jest częścią cyklu spotkań poświęconego różnorodnym zjawiskom w sztuce XX wieku, zorganizowanego przez Koło Naukowe Historyków Sztuki UŁ.
Spotkanie będzie okazją do opowiedzenia o recepcji światowych trendów mody w Łodzi i kondycji łódzkiej mody w latach trzydziestych. Szczególnie ważną rolę w tym okresie odgrywają w modzie kobiecej tendencje emancypacyjne - w latach 30. w Łodzi wyodrębnia się grupa urzędniczek niższego szczebla, które po raz pierwszy mogą wymieniać garderobę dość tanio dzięki maszynowej produkcji (tanie materiały produkowane masowo w Łodzi w latach 30., czyli perkale i włókna syntetyczne były bardzo popularne w Polsce). Wejście kobiet do przestrzeni publicznej to również nowe domy i salony mody otwierane przez kobiety i masowo zatrudniające je jako pracownice oraz zmiana w funkcjonalności stroju - moda kobieca staje się wygodniejsza i dostosowana do praktycznych funkcji.
W trakcie spotkanie będzie można również dowiedzieć się, jak ówczesne centrum mody kojarzone z takimi miastami jak Paryż, Wiedeń, Berlin wpływało na "łódzką prowincję".Wstęp wolny dla wszystkich zainteresowanych.