Foto: Magdalena Maciejewska; projekt okładki: Daniel Żukowski.
Jak opowiedzieć życie?
„Wariograf” to zbiór opowiadań, w części autobiograficznych, w części fikcyjnych, który porusza między innymi takie tematy, jak: trudne relacje (przede wszystkim relację ojciec-syn) oraz rywalizację mężczyzn w ramach jednej rodziny, młodzieńcze zauroczenia i fiksacje, wcielanie się w innych czy śmierć. Wszystkie te trudności oraz miłostki współczesnego społeczeństwa ubrane zostały w niebanalną formę:
Co wyróżnia Wariograf? Może to, że wydaje je pisarz młody stażem, ale już doświadczony życiowo, 39-letni. Może to, że występuje tu nowatorski gatunek literacki – czyli cykl prozatorski. Może to, że teksty rezonują u czytelników, będąc dla nich wariografem, a także wyzwalaczem emocji i wspomnień
– mówi Tomasz Krakowiak, autor książki „Wariograf”.
Zbiór trzynastu opowiadań Tomasza Krakowiaka oprawiony został charakterystyczną okładką – akwarela autorstwa Daniela Żukowskiego stanowi także ilustrację do jednej z abstrakcyjnych historii zamieszczonych w debiutanckim tomie.
Historia codzienności
„Wariograf” to tajemniczy tytuł, który wskazuje na niekonwencjonalny styl narracji ukazanych historii. Problematyka opowiadań „Wariografu” dotyczy zarówno realnych, autobiograficznych doświadczeń autora, jak również nieuchwytnej rzeczywistości, wypełnionej różnorodnymi znaczeniami. Wychodząc naprzeciw królującej na polskim rynku wydawniczym powieści, Tomasz Krakowiak tworzy opowiadania-legendy, tłumaczące symbolizm życia codziennego.
Tak było choćby z Żurawiem z Jeziorka. Mój przyjaciel Wojciu, jak byliśmy u niego w odwiedzinach w Jeziorku pod Łowiczem, opowiadał mi, że widział dużego ptaka, chyba żurawia. Przypomniałem sobie, że istnieje taki topos żurawia trzymającego kamień w jednym szponie. Postanowiłem to połączyć i stworzyć legendę tłumaczącą ten topos. Z ziarna prawdy urodziło się fikcyjne opowiadanie
– wspomina Tomasz Krakowiak.
Z miłości do słowa
Tomasz Krakowiak, absolwent filologii polskiej na Wydziale Filologicznym UŁ, był dotychczas autorem licznych tekstów dziennikarskich oraz literackich, które zapoczątkował opowiadaniem „Dziecko z Farrevell” w łódzkim „Kwartalniku Artystyczno-Literackim ARTERIE”. Kolejne teksty literackie twórca publikował także w warszawskim „Kwartalniku Literackim WYSPA” – historie te, wzbogacone o dziewięć premierowych utworów, weszły w skład książki „Wariograf”.
Pisanie to dla mnie życie. Jest ono jedną z ważniejszych czynności, jaką wykonuję poza pracą zawodową, snem i załatwianiem różnych życiowych spraw. Gdybym nie mógł pisać, odczuwałbym wielką pustkę
– dodaje autor.
Do czasu warszawskiej premiery książkę można kupić jedynie poprzez stronę Wydawnictwa Anagram. Premiera w Warszawie odbędzie się 19 października 2023 r. o godz. 18:00 (Klubokawiarnia Międzypokoleniowa, ul. Anielewicza 3/5). Po premierze książka będzie uwolniona w hurtowniach i różnych sklepach internetowych, zostanie też opublikowany e-book. Łódzka premiera jest planowana w listopadzie lub grudniu 2023.