Zamieniam się w słuch – spektakl dla dzieci na podstawie metody nauki czytania prof. Moniki Wiśniewskiej-Kin

Zamieniam się w słuch to spektakl wykorzystujący innowacyjną metodę czytania „Skuteczne zdziwienie. Wyzwalamy myślenie”, opracowaną przez prof. Monikę Wiśniewską-Kin z Katedry Pedagogiki Wieku Dziecięcego Uniwersytetu Łódzkiego. Prapremiera odbędzie się w sobotę 30 września 2023 r. w Teatrze Pinokio w Łodzi (ul. Sienkiewicza 75/77). Spektakl zagości na dłużej w repertuarze teatru.

Zamieniam się w słuch – na podstawie innowacyjnej metody czytania z UŁ

Interaktywny spektakl dla dzieci (w wieku 4+) jest owocem współpracy z łódzkim Teatrem Pinokio oraz reżyserką Honoratą Mierzejewską-Mikosza. Twórcy wykorzystują w nim nowatorską metodę czytania „Skuteczne zdziwienie. Wyzwalamy myślenie”, która sprowadza się do dźwiękowego oraz wizualnego wyzwalania obrazu głoski i litery poprzez słowo, obraz i ruch.

Reżyseria: Honorata Mierzejewska-Mikosza
Scenografia: Ewa Woźniak
Muzyka: Iga Eckert
Projekcje: Aleksander Janas
Prapremiera: 30 września 2023 r.
Miejsce: Teatr Pinokio w Łodzi, ul. Sienkiewicza 75/77, 90-057 Łódź

Głosów użyczyli: Danuta Kołaczek, Marcel i Jaśmina Mikosza oraz Dzieci ze Szkoły Podstawowej Towarzystwa Oświatowego “Edukacja” w Łodzi.

Zamieniam się w słuch (plakat)

Słowem poruszane, obrazem wyzwalane, ruchem wzmacniane refleksje nad własnym myśleniem stopniowo pozwalają dzieciom uzmysłowić sobie, że nie kierują się odgórnie narzuconymi schematami, lecz działają na podstawie swoich wyobrażeń (…), dzięki czemu usprawniają własne myślenie i działanie.

[Monika Wiśniewska-Kin, Skuteczne zdziwienie. Wyzwalająca myślenie nauka czytania].

Czytanie z przyjemnością – plansze edukacyjne, drewniane klocki, książka obrazkowa 

„Skuteczne zdziwienie. Wyzwalamy myślenie” to nowatorskie rozwiązanie, które umożliwia dzieciom w wieku przedszkolnym skuteczną naukę czytania. Autorską koncepcję nauki czytania opracowała prof. Monika Wiśniewska-Kin z Katedry Pedagogiki Wieku Dziecięcego Uniwersytetu Łódzkiego, wraz z zespołem. Na początku lipca br. profesor podsumowała półroczny cykl wdrożenia projektu. Wdrożeniem objętych zostało 177 gmin z województwa łódzkiego. Przeszkolonych zostanie 354 nauczycieli, co ostatecznie przełoży się na pracę z grupą blisko 4,5 tys. dzieci każdego roku.

Projekt „Skuteczne zdziwienie. Wyzwalamy myślenie” został doceniony i otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia, mi.in. podczas Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG; Nagroda Ministra Edukacji i Nauki za działalności wdrożeniowe; Łódzkie Eureka 2020 przyznane przez Radę do Spraw Szkolnictwa Wyższego i Nauki przy Prezydencie Miasta Łodzi.

Złoty medal za projekt do nauki czytania
Nagroda IBBY za oprawę graficzną projektu UŁ
UŁ na LEPIEJ 2.0 – kolejna współpraca z Łódź Design Festiwal

Więcej o projekcie Skuteczne zdziwienie. Wyzwalamy myślenie

Materiał: prof. Monika Wiśniewska-Kin, Katedra Pedagogiki Wieku Dziecięcego Uniwersytetu Łódzkiego
Redakcja: Iwona Ptaszek-Zielińska, Centrum Komunikacji i PR