Spacer potrwa około 90 minut, rozpocznie się pod Wydziałem Prawa i Administracji UŁ, a następnie zostanie poprowadzony przez:
- Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ,
- Centrum Konferencyjno-Szkoleniowe / Instytut Filozofii,
- Bibliotekę UŁ,
- Bibliotekę UMED,
- Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ,
- dawną fabrykę Szwarcszulców (dziś Publiczne Liceum Ogólnokształcące UŁ),
- Wydział Filologiczny UŁ
Warto pamiętać o tym, że jednym z najdonioślejszych wydarzeń w powojennej historii Łodzi było powołanie do życia Uniwersytetu Łódzkiego w 1945 roku. Na początku swojego istnienie uczelnia zmagała się z problemami lokalowymi. Adaptowane na jej potrzeby lokale nie spełniały podstawowych wymogów stawianych uczelni wyższej, a zajęcia odbywały się w kinach, salach szkolnych czy budynkach sądu.
W 1949 roku podjęto decyzję o budowie ośrodka akademickiego w północno-wschodniej części miasta, w rejonie ulic Narutowicza, Kopcińskiego, Nowotki (dziś Pomorska). Ogłoszono konkurs na kompleksowy projekt kampusu UŁ i AM, który jednak nie został w całości nigdy zrealizowany. Rozwój ośrodka akademickiego cechował brak konsekwencji, powodujący stopniowe odejście od pierwotnego planu. Opracowano kolejne koncepcje urbanistyczne, różniące się od poprzednich. Ich cechą wspólną było to, że żadnej nie doprowadzono do końca, a "każdy obiekt rządził się własnymi prawami walcząc o lepsze z sąsiadem" .
W ten sposób na przestrzeni kolejnych dekad powstał interesujący zespół zabudowy, obejmujący obiekty odzwierciadlające zmienne spojrzenie na architekturę oraz rolę uczelni wyższej. Począwszy od Biblioteki UŁ stanowiącej niezwykły przykład powojennego modernizmu, przez strukturalistyczny Instytut Fizyki, kończąc na nowym gmachu Wydziału Filologicznego odkrywamy nieznane oblicze kampusu UŁ. Poznamy historię odważnych planów i przeszkód, które stanęły na drodze w ich realizacji. Dostrzeżemy detale, które wzbogacają przestrzeń akademickiego miasteczka i wchodzących w jego skład budynków - rzeźby Andrzeja Jocza, relief Antoniego Starczewskiego czy podpis złożony przez jednego z architektów na zaprojektowanej przez siebie elewacji. Jednocześnie będziemy mogli wyobrazić sobie jak widziały kampus władze uczelni i architekci, kreślący pierwsze wizje Łodzi akademickiej 70 lat temu.
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!