Bohdan Posatskyi urodził się 19 czerwca 1942 r. w Rzeszowie jako syn Stefana i Olgi z domu Kusznir. Od 1946 r. mieszka we Lwowie. Żona Danuta jest kustoszem w Muzeum Narodowym im. A. Szeptyckiego we Lwowie.
Po uzyskaniu w 1959 r. matury w VIII Liceum we Lwowie, B. Posatskyi kontynuował studia na Wydziale Budownictwa Politechniki Lwowskiej, na kierunku architektura. W 1965 r. uzyskał magisterium na podstawie projektu architektonicznego Studencki dom akademicki z restauracją, której promotorem był prof. J. Bagieński. W 1972 r. na Wydziale Architektury Wileńskiego Instytutu Budownictwa obronił rozprawę doktorską Historyczno-architektoniczne zespoły w kształtowaniu kompozycji przestrzennej współczesnego miasta (z doświadczeń rekonstrukcji małych i średnich miast zachodnich obwodów Ukrainy), której promotorem był doc. dr arch. A. Rudnytskyy, a recenzentami: prof. dr hab. arch. K. Szeszelgis i doc. dr arch. S. Abramauskas. Tytuł profesora w zakresie architektury i urbanistyki uzyskał w 2003 r. na Politechnice Lwowskiej.
Profesor dr inż. arch. Bohdan Posatskyi jest ukraińskim architektem i urbanistą, związanym zawodowo od blisko pół wieku z Katedrą Urbanistyki Politechniki Lwowskiej. Pracę w zawodzie architekta podjął w 1965 r. w biurze projektowym Ukrdiprosilhosp. W latach 1967–1970 był doktorantem w Katedrze Architektury Politechniki Lwowskiej, gdzie w 1970 r. został zatrudniony na stanowisku asystenta, a później starszego wykładowcy i docenta. Od 1982 r. pełnił funkcję kierownika Katedry Urbanistyki Politechniki Lwowskiej, zajmując stanowiska profesora nadzwyczajnego (1993–2003) i profesora zwyczajnego (od 2003).
Jest wybitnym znawcą problematyki miast Ukrainy Zachodniej i uznanym autorytetem w zakresie historii rozwoju przestrzennego i dziedzictwa kulturowego Lwowa. Jest autorem (bądź współautorem) około dwustu publikacji, głównie w języku ukraińskim i rosyjskim. Kilka prac zostało opublikowanych w Polsce (w języku polskim bądź angielskim). Większość dorobku stanowią prace o tematyce urbanistycznej, poświęcone rozwojowi miast ukraińskich. Był kierownikiem i konsultantem naukowym w wielu projektach badawczych o znaczeniu aplikacyjnym, dotyczących m.in. kształtowania stref ruchu pieszego w historycznym centrum Lwowa, kształtowania stref wypoczynku na terenie Karpackiego Parku Narodowego, zagospodarowania terenów przyfabrycznych zakładów przemysłowych we Lwowie czy zagospodarowania miast Radechowa i Brody w obwodzie lwowskim. Badania naukowe realizował także w trakcie długoterminowych staży naukowych, które odbył w Moskiewskim Instytucie Architektury (1973, 1978), na Politechnice Śląskiej (1992) oraz Politechnice Warszawskiej (1995).
W okresie długiej kariery zawodowej prof. Posatskyi – po dzień dzisiejszy członek Rady Wydziału Architektury Politechniki Lwowskiej (od 1982) – pełnił liczne funkcje w organizacjach naukowych i stowarzyszeniach zawodowych, m.in. był członkiem zarządu Lwowskiego Oddziału Stowarzyszenia Architektów Ukrainy (1983–1988, 1999–2002), członkiem korespondencyjnym (1990–2011) i rzeczywistym (od 2011) Towarzystwa Naukowego im. Szewczenki (Komisji Architektury i Urbanistyki), a także Rady Urbanistycznej przy Głównym Architekcie Lwowa (1995–2006).
Profesor Posatskyi, którego wielką pasję stanowi fotografia krajobrazu i obiektów architektury, jest autorem cyklu wystaw fotograficznych Stara i nowa architektura Lwowa, prezentowanych w kilku polskich miastach (Łódź 1996, Gliwice 1996, 2002, Wrocław 1997, Lublin 1998, Kielce 2000, Kraków 2001, Opole 2001, Poznań 2003) oraz wystawy Krajobraz kulturowy. Migracje form (Lwów 2013).
Jest promotorem trzech rozpraw doktorskich (I. Chernyak, Z. Malla, H. Harchuk). Pełnił także funkcje recenzenta w czternastu przewodach doktorskich. W uznaniu zasług, osiągnięć naukowych i pedagogicznych, był nagradzany przez Ministra Oświaty Ukrainy (2014), a także Prezydenta Ukrainy (25 lat Niepodległości Ukrainy, 2016). W 2017 r. prof. Posatskyi z okazji jubileuszu 75-lecia i 50-lecia pracy naukowo-dydaktycznej otrzymał Medal Politechniki Lwowskiej.
Profesor Posatskyi utrzymuje bliskie związki z Polską i od blisko ćwierćwiecza ściśle współpracuje z Uniwersytetem Łódzkim, zarówno na polu dydaktycznym, jak i naukowym, w zakresie dyscypliny geografia społeczno- -ekonomiczna i gospodarka przestrzenna, zwłaszcza problematyki rozwoju przestrzennego miast. W latach 1995–2003 był zatrudniony na etacie profesora (w wymiarze pół etatu) w Zakładzie/Katedrze Zagospodarowania Środowiska i Polityki Przestrzennej Uniwersytetu Łódzkiego. Prowadził badania, a także realizował zajęcia dydaktyczne, dzieląc się ze studentami swoim bogatym doświadczeniem w zakresie organizacji przestrzeni miejskiej, jej zagospodarowania, dziedzictwa kulturowego i architektury krajobrazu.
Jest autorem licznych tekstów publikowanych w wydawnictwach będących owocem współpracy polsko-ukraińskiej, m.in. rozdziałów w tomach zawierających wyniki badań prowadzonych w ramach studium porównawczego Łodzi i Lwowa oraz badań poświęconych przekształceniom przestrzeni wielkich miast Polski i Ukrainy na przełomie XX i XXI w. Od lat pełni także funkcję członka rad redakcyjnych czasopism wydawanych w Uniwersytecie Łódzkim.
Profesor Posatskyi, pozostając zatrudnionym na Politechnice Lwowskiej, utrzymuje nadal bardzo bliskie stosunki z Uniwersytetem Łódzkim, współpracując z Instytutem Zagospodarowania Środowiska i Polityki Przestrzennej. Angażuje się w organizację polsko-ukraińskich konferencji naukowych na Wydziale Architektury Politechniki Lwowskiej, a jego doskonała znajomość Lwowa stanowi ogromne wsparcie w trakcie wyjazdów studyjnych pracowników naukowych oraz odbywanych przez studentów ćwiczeń terenowych na Ukrainie.
Wieloletnie i owocne kontakty akademickie, zaangażowanie prof. Bohdana Posatskyi’ego w realizację współpracy między środowiskiem naukowym Łodzi i Lwowa, stanowią istotny wkład w budowanie dobrych relacji polsko-ukraińskich.