Hieronim Jakubowski ukończył studia chemiczne na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, uzyskując dyplom magistra w 1969 r. Stopień naukowy doktora nauk przyrodniczych uzyskał w 1974 r. za badania enzymów uczestniczących w biosyntezie białka u roślin, które prowadził w Katedrze Biochemii Akademii Rolniczej w Poznaniu, gdzie następnie pracował jako adiunkt w latach 1974–1987. W latach 1975–1976 odbył roczny staż podoktorski w USA w Katedrze Biochemii na Uniwersytecie Nowego Meksyku w Albuquerque. Stopień naukowy doktora habilitowanego nauk przyrodniczych w zakresie biochemii uzyskał w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie w grudniu 1978 r. W latach 1980–1982 odbył kilka krótkoterminowych staży naukowych, m.in. jako stypendysta Europejskiej Organizacji Biologii Molekularnej (European Molecular Biology Organization – EMBO) w Anglii (Katedra Biochemii, Imperial College of Science and Technology w Londynie) i jako stypendysta Federacji Europejskich Towarzystw Biochemicznych (Federation of European Biochemical Societies – FEBS) w Niemczech (Katedra Chemii Biofizycznej, Szkoła Medyczna w Hanowerze). W latach 1982–2013 pracował w University of Medicine and Dentistry of New Jersey (UMDNJ) – New Jersey Medical School (NJMS) w USA, najpierw jako Assistant Professor i następnie Associate Professor. Od 2013 r. pracuje na Rutgers University, New Jersey Medical School w Newark jako Adjunct Professor. Tytuł profesorski uzyskał w 2008 r. W tym samym roku został zatrudniony w Katedrze Biochemii i Biotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu na stanowisku profesora.

Profesor Hieronim Jakubowski to wybitny biochemik, biolog molekularny i genetyk. Ten rozpoznawalny, światowej klasy badacz jest także cenionym nauczycielem akademickim, który od wielu lat prowadzi zajęcia ze studentami na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu oraz w Rutgers University. Jest pionierem badań mechanizmów korekcyjnych w translacji kodu genetycznego i metabolizmu aminokwasów siarkowych. Za najważniejsze osiągnięcia Profesora należy uznać: 1) odkrycie mechanizmu korygującego błędy w biosyntezie białka; 2) zweryfikowanie hipotezy „świata tioestrów” wyjaśniającej ewolucyjne pochodzenie aparatu biosyntezy białka i kodu genetycznego; 3) odkrycie nowych szlaków przemian metabolicznych homocysteiny, białek ją zawierających, mechanizmów ich powstawania oraz opisanie ich roli w chorobach serca, układu krążenia i mózgu. Odkrycia te, prezentowane także w formie referatów zamawianych na prestiżowych konferencjach naukowych, są opisywane w podręcznikach biochemii i biologii molekularnej oraz zainicjowały rozwój tego kierunku badań w wielu laboratoriach w Polsce i za granicą.

Na dorobek naukowy Profesora składa się ponad dwieście prac opublikowanych głównie w renomowanych czasopismach, takich jak „Microbiological Reviews”, „Physiological Reviews”, „Trends Cancer”, „Proceedings of the National Academy of Sciences” (PNAS), „The EMBO Journal”, „Nucleic Acids Research”, „Journal of Biological Chemistry” (JBC) (łączny IF > 800), trzy patenty, książki i liczne rozdziały w książkach oraz monografiach. Liczba cytowań prac Profesora to prawie osiem tysięcy, co generuje indeks Hirscha równy 50. Do chwili obecnej był on promotorem osiemnastu przewodów doktorskich i sponsorem dziesięciu staży podoktorskich.

W trakcie wieloletniej kariery badawczej Hieronim Jakubowski był beneficjentem ponad dwudziestu grantów, w tym siedmiu finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki (MAESTRO, OPUS) i czterech finansowanych przez American Heart Association (AHA). Pozwoliło mu to na prowadzenie szeroko zakrojonej współpracy z naukowcami z Polski (Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Uniwersytet Medyczny w Lublinie) i z zagranicy (Norwegia, Wielka Brytania, Holandia, Francja, Włochy, Japonia, USA). Naukowy autorytet prof. Jakubowskiego potwierdzają też liczne zaproszenia do wygłoszenia wykładów na prestiżowych międzynarodowych konferencjach. Łączna ich liczba to prawie pięćdziesiąt. Kilkukrotnie Profesor wygłosił także wykład dla doktorantów i pracowników Wydziału Chemii UŁ. Dopełnieniem dorobku Profesora jako naukowca jest działalność organizacyjna skupiająca się na organizowaniu/współorganizowaniu międzynarodowych konferencji i sympozjów.

Profesor Hieronim Jakubowski jest lub był członkiem wielu organizacji i komitetów naukowych, w tym Travere Therapeutics, Hcy Pathophysiology Advisory Board, Israel Science Foundation, Croatian Science Foundation, The Wellcome Trust/DBT India Alliance, Narodowe Centrum Nauki, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, Swiss National Science Foundation, Poland-Norway Research Fund, French National Research Agency, National Science Foundation, National Institutes of Health.


Ponadto wchodzi w skład wielu redakcji naukowych czasopism, m.in. „Life”, „Scientific Reports”, „International Journal of Molecular Sciences”, „Amino Acids” (Springer), „Biotechnologia” (Poznań), „Acta Biochimica Polonica”, „Journal of Alzheimer’s Disease”, „International Journal of Genomics”, „Journal of Amino Acids”.

Za swoje osiągnięcia Profesor został wyróżniony wieloma nagrodami, w tym: Nagrodą Ministra Edukacji i Nauki (2022 r.), Nagrodą Naukową Samorządu Województwa Wielkopolskiego (2022 r.), nagrodami naukowymi i dydaktycznymi Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, zespołowymi nagrodami naukowymi Rektora Uniwersytetu Łódzkiego, Nagrodą im. Jakuba K. Parnasa Polskiego Towarzystwa Biochemicznego, nagrodami naukowymi Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Złotym Krzyżem Zasługi Prezydenta RP (2021 r.).

Warto podkreślić, że w laboratoriach kierowanych przez prof. Jakubowskiego mogli zdobywać doświadczenie liczni młodzi badacze na różnym stopniu zaawansowania swojej kariery naukowej. W ramach długoterminowych staży podoktorskich w laboratorium Profesora w USA przebywało w różnych latach troje pracowników Katedry Chemii Środowiska Wydziału Chemii UŁ: Rafał Głowacki, Grażyna Chwatko oraz Kamila Borowczyk.