Prof. dr hab. Jan C. Joerden, prof. dr. iur. dr. iur. habil. dr. h. c.w roku 1978 złożył w Hamburgu egzamin państwowy pierwszego stopnia w zakresie prawa, zaś w roku 1981 egzamin państwowy drugiego stopnia. W latach 1982-1988 pracował na etacie naukowo-dydaktycznym (Akademischer Rat) na Uniwersytecie Friedricha Alexandra, Erlangen/Nürnberg (w Katedrze Prawa Karnego Procesowego i Filozofii Prawa). W roku 1985 obronił doktorat, a w 1985 habilitował się w zakresie prawa karnego i filozofii prawa oraz logiki dla prawników na Wydziale Prawa Uniwersytetu Friedricha Alexandra, Erlangen/Nürnberg.
W latach 1988–1993 Profesor Joerden był stypendystą Deutsche Forschungsgemeinschaft w ramach projektu „Heisenberg-Programm zur Förderung des wissenschaftlichen Nachwuchses”. W tym okresie wykładał kolejno: na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie (w ramach zastępstwa Profesury w zakresie Prawa Karego), na Uniwersytecie Friedricha Alexandra, Erlangen/Nürnberg (w ramach zastępstwa Profesury w zakresie Prawa Karnego, Prawa Karnego Procesowego i Filozofii Prawa), ponownie na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie (w ramach zastępstwa Profesury w zakresie Prawa Karnego, Prawa Karnego Procesowego i Filozofii Prawa), a także wykładał gościnnie na Uniwersytecie Friedricha Schillera w Jenie oraz na Uniwersytecie w Trewirze (w ramach zastępstwa Profesury w zakresie Prawa Karnego i Prawa Karnego Procesowego). Od roku 1993 kieruje Katedrą Prawa Karnego ze szczególnym uwzględnieniem Międzynarodowego Prawa Karnego i Prawa Karnego Porównawczego oraz Filozofii Prawa („Lehrstuhl für Strafrecht, insbesondere Internationales Strafrecht und Strafrechtsvergleichung, Rechtsphilosophie”).
W latach 1994–1998 pełnił funkcję Prorektora ds. Struktury, Planowania i Finansów na Europejskim Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Od 1995 r. kieruje Interdyscyplinarnym Centrum Etyki na Europejskim Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. W roku 1996 otrzymał powołanie na Katedrę Prawa Karnego, Prawa Karnego Procesowego i Filozofii Prawa na Uniwersytecie w Rostoku (odmowa przyjęcia powołania). W latach 1998–2002 pełnił na Europejskim Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą funkcję Prorektora ds. Collegium Polonicum w Słubicach. W 2001 r. otrzymał powołanie na Katedrę Prawa Karnego, Prawa Karnego Procesowego i Prawa Karnego Gospodarczego na Uniwersytecie w Augsburgu (odmowa przyjęcia powołania). W latach 2002-2015 był członkiem prezydium Sekcji Niemieckiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Filozofii Prawa i Filozofii Społecznej (IVR). W roku 2004 wyróżniony został medalem za zasługi dla Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. W roku akademickim 2007/2008 powołany został jako senior fellow Kolegium Naukowego Alfrieda Kruppa w Greifswaldzie. W roku 2009 powołany został jako senior fellow w Centrum Badań Interdyscyplinarnych (ZiF) na Uniwersytecie Bielefeld, gdzie w latach 2009/2010 był kierownikiem grupy badawczej „Herausforderungen für Menschenbild und Menschenwürde durch neuere Entwicklungen der Medizintechnik” (Challenges to the Image of Humanity and Human Dignity by New Developments in Medical Technology). Od 2012 jest też profesorem oraz członkiem Rady Centrum Badawczego Prawa Niemieckiego na Uniwersytecie Özyeğin w Istambule. W roku 2012 spędził dwa miesiące w celach naukowych na Uniwersytecie Kansai, Osaka (Japonia). Od 2013 r. jest członkiem Komisji Naukowej „Etyka w Nauce” Narodowej Akademii Nauk Leopoldina (a od roku 2015 jest jednym z jej rzeczników). W 2015 r. otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. W roku 2017 został członkiem Prezydium getyńskiej Akademii Etyki w Medycynie. W kwietniu 2017 r. przebywał w celach badawczych na Uniwersytecie Kansai, Osaka (Japonia).
Główny obszar zainteresowań naukowych: prawo karne (część ogólna); medyczne prawo karne; filozofia prawa i logika prawa.
Wybrane publikacje:
– Dyadische Fallsysteme im Strafrecht, Schriften zur Rechtstheorie, Heft 117, Duncker & Humblot, Berlin 1986, 203 S.
– Strukturen des strafrechtlichen Verantwortlichkeitsbegriffs: Relationen und ihre Verkettungen, Schriften zum Strafrecht, Heft 78, Duncker & Humblot, Berlin 1988, 191 S.
– Menschenleben. Ethische Grund- und Grenzfragen des Medizinrechts, Reihe: Grundlagen der Rechtsphilosophie, Franz Steiner Verlag, Stuttgart 2003, 205 S.
– Logik im Recht. Grundlagen und Anwendungsbeispiele, Springer, Berlin/Heidelberg 2005, XX, 385 S., 100 Abb. – 2. Auflage, Springer, Berlin/ Heidelberg 2010, XX, 424 S., 107 Abb.
– Staatswesen und rechtsstaatlicher Anspruch. Ethische Fragestellungen zwischen Recht und Politik, Duncker & Humblot, Berlin 2008, 191 S.
– (redaktor/Herausgeber) Studien zur Ethik in Ostmitteleuropa, Frankfurt am Main – od roku 2000 (dotychczas ukazało się 17 tomów).
– (współredaktor/Mitherausgeber) „Jahrbuch für Recht und Ethik/Annual Review of Law and Ethics”, Berlin – od roku 1993 (dotychczas ukazały się 24 tomy).
Opracowanie: Prof. nadzw. dr hab. Andrzej Kaniowski Wydział Filozoficzno-Historyczny UŁ