Doktor Remi Wattier swoją karierę naukową rozpoczął w Université de Lille 1 we Francji, gdzie w 1989 r. otrzymał dyplom licencjata. Kolejne lata związał z Université Pierre et Marie Curie w Paryżu, gdzie w 1992 r. uzyskał stopień magistra, a pięć lat później doktora w dyscyplinie ekologii. Następnie odbył dwa dwuletnie staże podoktorskie, najpierw w Queen’s University w Belfaście w Irlandii Północnej, po czym w University of Wales w Bangor w Walii. Od 2002 r. do dnia dzisiejszego pracuje w Universite de Bourgogne w Dijon.

Doktor Wattier jest uznanym specjalistą w zakresie genetyki populacyjnej i konserwatorskiej, szczególnie w kontekście ochrony różnorodności genetycznej i gatunkowej. W swoich badaniach skupia się na różnorodnych modelach biologicznych, poczynając od glonów morskich, poprzez skorupiaki słodkowodne, żółwia błotnego, a kończąc na flamingach i gołębiakach. Jest autorem wielu znaczących studiów filogeograficznych. W obszarze jego zainteresowań znajdują się najbardziej ważkie problemy współczesnej biologii dotyczące ekologii inwazji biologicznych oraz kryptycznej różnorodności biologicznej, ze szczególnym uwzględnieniem taksonów kluczowych w ekosystemach słodkowodnych. Ponadto, w swojej działalności naukowej dr Wattier zajmuje się ekologią ewolucyjną układu żywiciel-pasożyt i ich kofilogeografią.

Współpraca dra Remiego Wattier z Uniwersytetem Łódzkim sięga roku 2006, kiedy to wraz z prof. Michałem Grabowskim uzyskał finansowanie w ramach programu Egide-Polonium, które umożliwiło rozwój wspólnych wątków badawczych: od wspólnej pracy w terenie, poprzez prace w laboratorium, aż po wspólne analizy pochodzenia jednego z najbardziej inwazyjnych skorupiaków w wodach słodkich Europy. Współpraca ta miała istotny wpływ na rozwój metodyki molekularnej w badaniach taksonomicznych i ekologicznych prowadzonych z dużym sukcesem w Katedrze Zoologii Bezkręgowców i Hydrobiologii UŁ oraz na założenie laboratorium molekularnego w tej jednostce. Dzisiaj dr Remi Wattier jest jednym z kluczowych zagranicznych filarów łódzkiej grupy badawczej, a także jednym z czołowych współpracowników w ramach licznych projektów naukowych i współautorem istotnych publikacji.

Doktor Remi Wattier jest bardzo aktywnie zaangażowany w wymianę wiedzy pomiędzy swoją macierzystą jednostką a Uniwersytetem Łódzkim poprzez opiekę nad studentami i pracownikami UŁ odbywającymi krótko- i długoterminowe staże naukowe w Uniwersytecie Burgundzkim w ramach projektów naukowych, a od 2010 r. w ramach programu wymiany studenckiej Erasmus. W 2008 r. sprawował opiekę nad pracami badawczymi Pani Karoliny Bąceli w czasie odbywania przez nią rocznego stażu podoktorskiego (obecnie jest zatrudniona na stanowisku profesora UŁ). Staż ten znacząco wpłynął na kierunek dalszych badań dr Bąceli i całej jej grupy badawczej. Wielu obecnych naukowców zatrudnionych w Katedrze Zoologii Bezkręgowców i Hydrobiologii UŁ (m.in. dr Aleksandra Jabłońska, dr Tomasz Mamos, dr Tomasz Rewicz) było podopiecznymi dra Wattier, z którego pomocą doskonalili swój warsztat naukowy. W czasie licznych wizyt w Uniwersytecie Łódzkim dr Wattier brał udział w seminariach dla doktorantów i przeprowadził kurs ekologii molekularnej dla studentów studiów II stopnia biologii UŁ (2012 r.).

Bezsprzecznie, wieloletnie zaangażowanie i owocna współpraca z drem Remim Wattier miała kluczowe znaczenie dla powstania silnego i rozpoznawalnego na arenie międzynarodowej zespołu badawczego.