Prof. Zhao Gang, autor wielu publikacji i monografii, od września 2003 do kwietnia 2011 r. kierownik Katedry Języka Polskiego na Pekińskim Uniwersytecie Języków Obcych (PUJO), od grudnia 2002 r. do stycznia 2011 r. prodziekan Wydziału Języków i Kultur Europejskich na PUJO, od stycznia 2011 r. dziekan tego Wydziału, od 2007 członek komisji ds. stopni naukowych na PUJO, od 2007 r. członek Doradczego Komitetu ds. Nauczania Języków Obcych przy Ministerstwie Edukacji ChRL. 

Inspirator umowy o współpracy, zawartej w 2004 r. między Uniwersytetem Łódzkim i Uniwersytetem Pekińskim. Organizator (animator i kierownik zespołu chińskiego oraz pośrednik w kontaktach z Ambasadą RP w Pekinie i ChRL w Warszawie) współpracy polsko-chińskiej w ramach dwóch wspólnych trzyletnich projektów naukowo-badawczych, finansowanych centralnie (przez KBN oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki), zakończonych wydaniem tomów zbiorowych: Pozytywizm i negatywizm. My i wy po stu latach, pod red. nauk. B. Mazana, przy współpracy S. Tyneckiej-Makowskiej (Łódź 2005); Bez antypodów? Zbliżenia i konfrontacje kultur, pod redakcją naukową B. Mazana, przy współpr. S. Tyneckiej-Makowskiej (2008), uhonorowanych przez Rektorów UŁ naukowymi nagrodami zbiorowymi I stopnia (2006, 2009); autor prac zwartych w wymienionych tomach. W tych projektach — centralnie koordynowanych na Uniwersytecie Łódzkim, a przy ścisłej współpracy z ośrodkiem w Pekinie, koordynowanym przez prof. Zhao Ganga — wzięli udział wybitni literaturoznawcy z wiodących ośrodków akademickich oraz naukowo-badawczych w Polsce oraz, skupieni dzięki inicjatywom prof. Zhao Ganga, wybitni chińscy poloniści z Katedry Języka Polskiego na Pekińskim Uniwersytecie Języków Obcych (prof. Mao Yinhui, prof. Yi Lijun, dr honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego, 2007) i z Pekińskiej Akademii Nauk Społecznych (prof. Lin Hongliang, prof. Zhang Zhenhui).

Profesor Zhao Gang uhonorowany został wieloma nagrodami, m.in. Medalem Ministra Kultury, Medalem Uniwersytetu Gdańskiego, nagrodą Rektora UŁ. Aktualnie wspomaga utrzymywanie kontaktów chińsko-polskich na innych płaszczyznach (np.: wymiana informacji, wspólny udział w redakcjach czasopism naukowych – chińskich i polskich).