Prof. dr hab. Eugeniusz Kwiatkowski związany jest z Uniwersytetem Łódzkim od 48 lat. W Uniwersytecie Łódzkim ukończył studia ekonomiczne na Wydziale Ekonomiczno- Socjologicznym w 1969 roku. Na tym Wydziale podjął w tymże roku pracę w charakterze asystenta i na tym Wydziale pracuje do dnia dzisiejszego. Pracując w Uniwersytecie Łódzkim przeszedł wszystkie dotychczasowe szczeble kariery naukowej, poczynając od doktoratu (w 1976 r.), następnie habilitacji (w 1988 r.), by uzyskać tytuł naukowy profesora nauk ekonomicznych w 2002 r.
Zainteresowania naukowe Profesora Kwiatkowskiego związane są przede wszystkim z makroekonomią i ekonomią rynku pracy, przy czym ważnymi ich kierunkami są zarówno dociekania teoretyczne, jak i analizy empiryczne. Podlegały on jednakże pewnej ewolucji. Początkowe zainteresowania naukowe koncentrowały się na problematyce zmian struktur gospodarczych w procesie rozwoju gospodarczego. Ich uwieńczeniem była książka pt. „Teoria trzech sektorów gospodarki” wydana przez PWN w Warszawie w 1980 r., która została wyróżniona Nagrodą Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki. W okresie po uzyskaniu stopnia naukowego doktora podjął analizy problematyki zatrudnienia w gospodarce. Dorobek naukowy w tym zakresie przedstawiony został w książce pt.: „Neoklasyczne teorie zatrudnienia. Tradycja i współczesność”, wydanej przez PWN w Warszawie w 1988 r., która stała się rozprawą habilitacyjną. Książka ta została również wyróżniona Nagrodą Ministra Edukacji Narodowej w 1989 r. Po habilitacji zainteresowania naukowe Eugeniusza Kwiatkowskiego zostały skierowane ku problematyce bezrobocia. Ich charakterystyczną cechą jest krytyczna analiza rozwijających się w ekonomii teorii bezrobocia, zwłaszcza od strony przyczyn tego zjawiska oraz sposobów jego ograniczania. Wyniki tych studiów zostały przedstawione w książce pt.: „Bezrobocie. Podstawy teoretyczne”, Wydawnictwo Naukowe PWN, (2002), która zyskała duże uznanie w środowisku naukowym. Została ona wyróżniona prestiżową Nagrodą Fundacji im. L. Kronenberga.
Na łączny dorobek publikacyjny prof. Kwiatkowskiego składa się prawie 300 prac, w tym 3 samodzielne książki naukowe i 25 we współautorstwie, a także 24 prace opublikowane za granicą. Wysoki dorobek naukowy Profesora spotkał się z dużym uznaniem środowiska naukowego, czego wyrazem są m.in. wybory na członka Komitetu Nauk Ekonomicznych PAN oraz Komitetu Nauk o Pracy i Polityce Społecznej PAN, redaktora naczelnego „Gospodarki Narodowej” czy też Wiceprzewodniczącego Komitetu Głównego Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej.
Prof. dr hab. Eugeniusz Kwiatkowski jest również doświadczonym dydaktykiem. Nie tylko prowadzi wykłady i seminaria z Makroekonomii i Ekonomii rynku pracy, ale również aktywnie uczestniczy w przygotowaniu podręczników. W dorobku naukowym Profesora jest współautorstwo 7 podręczników akademickich, zaś jeden z nich pt. „Podstawy ekonomii” (pod red. R.Milewskiego i E. Kwiatkowskiego, PWN, 2005) uzyskał wysokie uznanie na rynku czytelniczym w Polsce i został wyróżniony Nagrodą Zespołową Ministra Edukacji Narodowej.
W dorobku dydaktyczno-wychowawczym znajduje się również kształcenie kadr. Prof. E. Kwiatkowski pełnił funkcję promotora w 5 zakończonych przewodach doktorskich.
W trakcie dotychczasowej pracy zawodowej prof. dr hab. Eugeniusz Kwiatkowski pełnił wiele funkcji organizacyjnych w Uniwersytecie Łódzkim, jak i poza uczelnią, m.in.: Prorektora Uniwersytetu Łódzkiego (w latach 2002 - 2008); Dziekana Wydziału Ekonomiczno – Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego (w latach 1999 – 2002), Prodziekana Wydziału Ekonomiczno – Socjologicznego UŁ (w latach 1993 – 1999), Kierownika Katedry Makroekonomii Uniwersytetu Łódzkiego (od 2003 r. do chwili obecnej).
Za swą działalność Prof. E. Kwiatkowski uzyskał szereg nagród, wyróżnień i odznaczeń, m.in.: Medal im. W. Szuberta, przyznany przez Komitet Nauk o Pracy i Polityce Społecznej PAN (2005), Nagrodę Naukową im. F. Skarbka, przyznaną przez Komitet Nauk Ekonomicznych PAN (2004), Medal Komisji Edukacji Narodowej, Złoty Krzyż Zasługi, Złotą Odznakę Uniwersytetu Łódzkiego, Medal Uniwersytet Łódzki w Służbie Społeczeństwu i Nauce, Odznakę „Za Zasługi dla miasta Łodzi”.