Profesor dr hab. Jan Jeżak całe swoje życie zawodowe związał z Uniwersytetem Łódzkim. Już w trakcie studiów na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym aktywnie uczestniczył w studenckim ruchu naukowym, pełniąc m.in. funkcję przewodniczącego Studenckiego Koła Naukowego Ekonomiki Przemysłu. Pracę na Uczelni rozpoczął w 1966 r. W 1974 r. otrzymał stopień naukowy doktora, w 1990 r. stopień doktora habilitowanego, a w 2010 r. nadano Mu tytuł naukowy profesora nauk ekonomicznych. Od 1 sierpnia 2011 r. jest zatrudniony na stanowisku profesora zwyczajnego UŁ.

W międzyczasie odbył również dwa kilkumiesięczne staże naukowe w trzech uniwersytetach amerykańskich (Uniwersytet Pensylwanii, Uniwersytet w Pittsburghu, Instytut Politechniczny i Uniwersytet Stanowy Wirginii) oraz trzy kilkutygodniowe pobyty studyjne w uczelniach zachodnioeuropejskich (Uniwersytet Ruhry w Bochum, Uniwersytet w Edynburgu oraz Europejska Szkoła Zarządzania w Oxfordzie).

Profesor Jeżak wniósł duży wkład w rozwój Uniwersytetu Łódzkiego i to we wszystkich sferach jego działalności: naukowej, dydaktycznej i organizacyjnej. Profesor pełnił szereg odpowiedzialnych funkcji w Uczelni. W latach 1992–2014 był kierownikiem Katedry Zarządzania Przedsiębiorstwem, początkowo na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym, a od 1994 r. na Wydziale Zarządzania. Katedra Zarządzania Przedsiębiorstwem pod kierunkiem prof. Jeżaka znacznie poszerzyła i unowocześniła swój profil naukowo-badawczy, czego efektem było pozyskanie i zrealizowanie w latach 2005–2014 sześciu grantów ministerialnych (KBN oraz NCN), w tym trzech grantów zespołowych oraz trzech indywidualnych. Przeprowadzone badania zaowocowały również awansami naukowymi, a mianowicie: dwóch samodzielnych pracowników Katedry uzyskało tytuły naukowe profesora nauk ekonomicznych, a pięciu innych pracowników naukowo-dydaktycznych uzyskało stopnie naukowe doktora habilitowanego. Z inicjatywy Katedry uruchomiono też na Wydziale Zarządzania dwie nowe specjalności dydaktyczne: analitykę biznesową (na studiach licencjackich) oraz zarządzanie rozwojem przedsiębiorstwa (na studiach magisterskich).
Profesor Jeżak był jednym z głównych inicjatorów utworzenia w 1994 r. Wydziału Zarządzania oraz jego pierwszym prodziekanem ds. naukowych i współpracy z zagranicą. Profesor Jan Jeżak jako prodziekan Wydziału oraz prof. Jerzy Gajdka z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ, działając w porozumieniu i przy wsparciu organizacyjnym prof. Lee Prestona z Uniwersytetu Marylandu, opracowali wniosek o grant Amerykańskiej Agencji Rozwoju Międzynarodowego (USAID) na utworzenie w Uniwersytecie Łódzkim Polsko-Amerykańskiego Centrum Zarządzania (PAM Center). Głównym celem wniosku było uruchomienie w naszej Uczelni nowoczesnego ośrodka kształcenia menedżerów, w szczególności studiów MBA. Studia tego typu, polegające na umiejętnym łączeniu teorii ekonomii i zarządzania z praktyką biznesową, powstały i rozwinęły się w uniwersytetach amerykańskich, a tamtejsze znane uniwersytety do dziś uchodzą za swego rodzaju ogólnoświatowy wzorzec w tym zakresie. Przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem – w 1995 r. wniosek zyskał akceptację USAID, mimo silnej konkurencji ze strony innych polskich uczelni. Centrum powstało też dzięki wsparciu ówczesnego dziekana Wydziału Zarządzania prof. Bogdana Gregora oraz ówczesnego rektora UŁ prof. Michała Seweryńskiego. 

Ponadto, dzięki wcześniejszym kontaktom naukowym prof. Jeżaka z Uniwersytetem w Pittsburghu, udało się także pozyskać dodatkowy grant z Amerykańskiej Agencji Rozwoju Międzynarodowego na rozwój umiejętności dydaktycznych naszych wykładowców, wymaganych na studiach typu MBA. Takie szkolenie, trwające cztery tygodnie, zostało przeprowadzone w Pittsburghu we wrześniu 1997 r. Uczestniczyło w nim dziesięciu profesorów UŁ, reprezentujących Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny oraz nowo utworzony Wydział Zarządzania. Profesor Jan Jeżak był inicjatorem i organizatorem tego szkolenia ze strony UŁ, jako ówczesny pełnomocnik Rektora UŁ ds. współpracy z Uniwersytetem Marylandu oraz z Uniwersytetem w Pittsburghu. Należy dodać, że Polsko-Amerykańskie Centrum Zarządzania (od 2014 r. jako jednostka organizacyjna Wydziału Zarządzania UŁ) ciągle realizuje tę prestiżową formułę kształcenia menedżerów w Polsce, jaka są studia typu MBA – w latach 1997–2019 ukończyło je czterystu sześćdziesięciu dyplomowanych menedżerów. Do 2019 r. prof. Jeżak pełnił rolę przewodniczącego Rady tegoż Centrum.

Profesor pełnił również szereg funkcji organizacyjnych na rzecz Uczelni jako całości. Był m.in. przewodniczącym Rektorskiej Komisji ds. Misji i Strategii Rozwoju Uniwersytetu Łódzkiego, pracującej w latach 2004–2005, przewodniczącym Rady Akceleratora Technologii Uniwersytetu Łódzkiego, funkcjonującego w latach 2004–2007 jako ważny element Amerykańsko-Polskiego Programu Offsetowego. Program ten był realizowany przez Uniwersytet Teksański w Austin (USA) oraz przez Uniwersytet Łódzki. W latach 2008–2009 Profesor był też ponownie przewodniczącym Rektorskiej Komisji ds. Strategii Uniwersytetu Łódzkiego na lata 2010–2020. Strategia ta została uchwalona przez Senat UŁ na posiedzeniu 23 listopada 2009 r. 

Głównym obszarem zainteresowań naukowych prof. Jana Jeżaka jest teoria i praktyka zarządzania przedsiębiorstwem, czyli podstawowym podmiotem każdej gospodarki. W pierwszym okresie Jego dociekań badawczych (przed doktoratem) była to problematyka planowania działalności przedsiębiorstwa. Zainteresowania te uległy później poszerzeniu i skierowały się w stronę nowego nurtu w zarządzaniu przedsiębiorstwem, jakim było zarządzanie strategiczne. Rozprawa habilitacyjna poświęcona tej tematyce (Strategiczne zarządzanie przedsiębiorstwem. Studium doświadczeń amerykańskich oraz zachodnioeuropejskich, 1990) miała charakter studium porównawczego, pokazującego zalety i wady różnych systemów zarządzania strategicznego, stosowanych w firmach amerykańskich, brytyjskich i zachodnioniemieckich. Została uznana przez recenzentów w Jego przewodzie habilitacyjnym za pierwszą w literaturze polskiej monografię naukową w dziedzinie zarządzania strategicznego. 

Problematyka zarządzania strategicznego była systematycznie rozwijana i prezentowana przez prof. Jeżaka w licznych artykułach autorskich, m.in. na łamach takich ogólnopolskich czasopism naukowych, jak „Prakseologia”, „Organizacja i Kierowanie” (kwartalnik PAN) „Przegląd Organizacji” oraz w formie referatów na wielu konferencjach krajowych i zagranicznych. Oryginalnym przedsięwzięciem badawczym w polskich naukach o zarządzaniu była podjęta przez Profesora w latach 2005–2010 próba połączenia teorii zarządzania strategicznego z problematyką ładu korporacyjnego (ang. corporate governance). Pomysł ten zrodził się pod wpływem intensywnych zmian własnościowych, dokonujących się w polskiej gospodarce w latach dziewięćdziesiątych. Pojawienie się w polskich przedsiębiorstwach nowych właścicieli, często zachodnich korporacji przemysłowych i finansowych, wywołało potrzebę przybliżenia polskiej praktyce gospodarczej takich zagadnień, jak teoria własności korporacyjnej, modele zarządzania i nadzorowania spółek akcyjnych, proces funkcjonowania spółki akcyjnej w różnych systemach prawnych i ekonomicznych (model anglosaski, niemiecki, łaciński, japoński) oraz ocena polskiego ładu korporacyjnego na tym tle w świetle tendencji europejskich i światowych. 

Wymienione zagadnienia były przedmiotem dwóch ministerialnych grantów badawczych, w których prof. Jan Jeżak pełnił funkcję kierownika zespołu badawczego: 
– „Struktury własnościowe polskich spółek publicznych a ich strategie rozwoju” – grant KBN nr 1H02D04829, zrealizowany w latach 2005–2008;
– „Rola rad nadzorczych w procesach formułowania i realizowania strategii spółek” – grant NCN nr NN115401340, zrealizowany w latach 2011–2014.
Ponadto Profesor był inicjatorem, współwykonawcą oraz kierownikiem projektu ze strony polskiej w dwóch międzynarodowych przedsięwzięciach badawczych o podobnej tematyce. Były to następujące projekty: 
– „A Comparative Study of Corporate Governance in Poland and the UK” – projekt przygotowany we współpracy z prof. Kevinem Campbellem z Uniwersytetu w Stirling (Szkocja), finansowany przez British Council i realizowany w latach 2001–2006 (w dwóch etapach);
– „Struktury własności i typy właścicieli spółek oraz ich wpływ na decyzje zarządów spółek – międzynarodowe studium porównawcze” – projekt przygotowany we współpracy z zespołem prof. Gerharda Rebera z Uniwersytetu Johannesa Keplera w Linzu (Austria) i realizowany w latach 2006–2008.

Reasumpcją studiów i badań w zakresie ładu korporacyjnego jest m.in. autorska monografia prof. Jana Jeżaka pt. Ład korporacyjny. Doświadczenia światowe oraz kierunki rozwoju (2010). Monografia ta otrzymała pierwszą nagrodę na III Targach Książki Ekonomicznej w dniach 3–4 marca 2011 r. w Warszawie. Profesor otrzymał również prestiżową Nagrodę Beta 2011 „za wybitne osiągnięcia w dziedzinie zarządzania finansami”, przyznaną przez Ogólnopolską Kapitułę Profesorów Zarządzania Finansami. Ponadto książka ta została wyróżniona w X konkursie Nagrodą Komitetu Nauk Organizacji i Zarządzania PAN jako „najlepsza monografia w latach 2010–2011”.

Trzecim obszarem zainteresowań badawczych prof. Jana Jeżaka jest przedsiębiorczość rodzinna oraz zarządzanie przedsiębiorstwem rodzinnym. Profesor jest inicjatorem oraz współautorem pierwszej w Polsce książki w tej dziedzinie pt. Przedsiębiorstwo rodzinne. Funkcjonowanie i rozwój (2004) – współautorzy: dr hab. Wojciech Popczyk, prof. UŁ oraz dr hab. Alicja Winnicka-Popczyk, prof. UŁ. Ta niezwykle popularna w całym świecie problematyka szybko zyskała na znaczeniu również w Polsce, chociażby z tego względu, że firma rodzinna jest najbardziej powszechną formą własności przedsiębiorstwa prawie we wszystkich gospodarkach rynkowych na świecie. Ekonomiczne i społeczne znaczenie przedsiębiorczości rodzinnej w Polsce było przedmiotem badań zespołu pod kierunkiem prof. Jeżaka, który zrealizował w latach 2008–2009 kolejny grant KBN pod tym samym tytułem. Rezultaty tych badań oraz doświadczenia innych krajów opublikowano w pracy zbiorowej pod redakcją Profesora, zatytułowanej Przedsiębiorstwa rodzinne w Polsce. Znaczenie ekonomiczne oraz strategiczne problemy rozwoju (2014). 

W sumie lista publikacji prof. Jeżaka, w większości jako autora lub współautora, zawiera dwieście sześćdziesiąt sześć pozycji (w tym czternaście książek). Dorobek ten powiększa trzydzieści jeden referatów wygłoszonych na różnych konferencjach krajowych oraz dwadzieścia jeden referatów na konferencjach zagranicznych. Dorobek ten należy też poszerzyć o udział w dwunastu zrealizowanych ministerialnych projektach badawczych oraz w dwóch wspomnianych projektach międzynarodowych, a także o udział w dwunastu pracach projektowych dla praktyki gospodarczej. Były to projekty wdrożone w całości i wykorzystane dla poprawy efektywności ekonomicznej konkretnych przedsiębiorstw. Łącznie Profesor uczestniczył w realizacji dwudziestu sześciu różnych przedsięwzięć badawczych lub aplikacyjnych.

Szczególnie istotnym elementem dorobku naukowo-badawczego prof. Jana Jeżaka są rozdziały w pracach zbiorowych oraz referaty wydane za granicą w formie conference proceedings (w języku angielskim lub niemieckim). Łącznie ukazało się dziesięć takich tekstów, w tym rozdział w pracy zbiorowej opublikowanej przez prestiżowe wydawnictwo Palgrave Macmillan (2003) oraz rozdział w pracy zbiorowej wydanej przez Routledge (2021). Ponadto jeden z Jego opublikowanych referatów pt. New standards in corporate governance practices – process of implementation in a developing country conditions (the case of Poland), wygłoszony na 22. Kongresie Stowarzyszenia EAMSA (Euro-Asia Management Studies Association) w grudniu 2005 r. we Frankfurcie nad Odrą, został wyróżniony przez międzynarodowe jury nagrodą The Palgrave Macmillan and EAMSA Best Paper Award for 2005. Nagrodą The Best Paper Award wyróżniono także inny referat prof. Jeżaka pt. Corporate governance in developing countries: Finding the balance between global standards and local context (the case of Poland) na kongresie International Corporate Governance Network w Dubaju w 2014 r. Treść referatu ukazała się w międzynarodowym czasopiśmie „Journal of Trade, Economics and Finance”.

Istotnym elementem działalności i sylwetki naukowej prof. Jana Jeżaka jest Jego zaangażowanie w rozwój młodej kadry naukowej. Dotychczas wypromował czternastu doktorów. Równocześnie sporządził recenzje czterdziestu czterech rozpraw doktorskich, dwudziestu siedmiu recenzji dorobku naukowo-badawczego w przewodach habilitacyjnych, pięć recenzji w przewodach o nadanie tytułu profesora oraz jedną recenzję do wniosku o nadanie doktoratu honorowego prof. Ryszardowi Borowieckiemu przez Uniwersytet Szczeciński.
Ponadto Profesor zrecenzował dwadzieścia dziewięć monografii oraz dziesięć prac zbiorowych na zlecenie znanych ogólnopolskich wydawnictw naukowych oraz wydawnictw uczelnianych. Był również opiniodawcą wielu wniosków o nagrody naukowe Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (tylko w latach 2015–2019 powstało siedem takich opinii) oraz autorem opinii o wnioskach różnych uczelni publicznych i niepublicznych o uprawnienia do nadawania stopnia doktora (trzy takie wnioski). O pozycji naukowej prof. Jeżaka w polskim, wyjątkowo licznym środowisku nauk o zarządzaniu, liczącym około dziewięciuset profesorów „uczelnianych” oraz profesorów tytularnych, świadczy fakt, iż w latach 2002–2018 był czterokrotnie wybierany przez to środowisko do składu Komitetu Nauk Organizacji i Zarządzania PAN, także jako członek Prezydium tegoż Komitetu, członek Komisji Nagród Naukowych oraz członek Kapituły Medalu im. Profesora Tadeusza Kotarbińskiego.

Wśród funkcji sprawowanych przez prof. Jeżaka warto wymienić Jego udział w kolegiach i radach redakcyjnych ogólnopolskich czasopism naukowych, takich jak „Przegląd Organizacji”, „Organizacja i Kierowanie” oraz „Przegląd Corporate Governance”, a także udział w radach programowych większości ogólnopolskich konferencji naukowych organizowanych przez wydziały zarządzania niemal wszystkich polskich uczelni publicznych – uniwersytetów, politechnik oraz uniwersytetów ekonomicznych. 

Dowodem mocnej pozycji naukowej Profesora w ogólnopolskim środowisku ekonomii i zarządzania może być również fakt powołania Go przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego do Zespołu Ekspertów przy Komitecie Ewaluacji Jednostek Naukowych, przeprowadzającym kompleksową ocenę jednostek naukowych w latach 2013–2014. 
Za osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej prof. Jeżak był trzykrotnie nagradzany Nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (za książki), ośmioma nagrodami indywidualnymi Rektora UŁ oraz nagrodą naukową Zarządu Głównego Towarzystwa Naukowego Organizacji i Kierownictwa w Warszawie.

Należy podkreślić, że Profesor Jan Jeżak jest cenionym wykładowcą na studiach I i II stopnia oraz na studiach doktoranckich i podyplomowych typu MBA. Jego wykłady zawsze cieszyły się uznaniem słuchaczy. Studenci Wydziału Zarządzania wielokrotnie nagradzali Jego zajęcia dydaktyczne – nagrodą „Nobelek” dla najlepszego wykładowcy Wydziału Zarządzania UŁ lub nagrodą WZ-tka w kategoriach „Zawsze perfekcyjnie” i „Zawsze z kulturą”.

Poza wykładami w macierzystej Uczelni Profesor prowadził gościnnie wykłady na studiach MBA na Uniwersytecie Szczecińskim oraz na studiach podyplomowych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Ponadto w latach 2004–2008 miał cykl wykładów na studiach MBA w Europejskim Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Wcześniej wykładał gościnnie również w trzech amerykańskich szkołach biznesu przy Uniwersytecie De Paula w Chicago, Uniwersytecie Susquehanna w Selinsgrove oraz Uniwersytecie w Pittsburghu.
Obok zajęć wykładowych dla wszystkich typów studiów od 1976 r. prof. Jeżak prowadzi nieprzerwanie seminaria dyplomowe i magisterskie. Dotychczas wypromował łącznie pięciuset trzydziestu ośmiu magistrów i licencjatów.

Poza działalnością w instytucjach naukowych Profesor pełni lub pełnił szereg funkcji organizacyjnych w Łodzi i w regionie łódzkim. Były one następujące: przewodniczący Rady Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości w Łodzi (od grudnia 2002 r.), członek Kapituły Konkursu „Lider Nowoczesnych Technologii” organizowanego przez Urząd Miasta Łodzi oraz Instytut Nowych Technologii (w latach 2006–2009), członek Kapituły Konkursu „Top Menedżer Regionu Łódzkiego” (2008 i 2009) organizowanego przez Business Centre Club Loża Łódzka, członek Kapituły Nagrody Gospodarczej Wojewody Łódzkiego (w latach 2008–2009).

Wyrazem uznania dla działalności naukowej, dydaktycznej i organizacyjnej prof. Jana Jeżaka są przyznane Mu odznaczenia państwowe i odznaki honorowe: Złota Odznaka ZNP (1976), Złota Odznaka UŁ (1978), Złoty Krzyż Zasługi (1987), Medal „Uniwersytet Łódzki w Służbie Społeczeństwu i Nauce” (1994), Medal Komisji Edukacji Narodowej (1995), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2005) oraz Medal im. Karola Adamieckiego „za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauk organizacji i zarządzania” (2016).