Pani prof. dr hab. Krystyna M. Janas całe swoje życie zawodowe związała z Wydziałem Biologii i Ochrony Środowiska (dawniej Wydział Biologii i Nauk o Ziemi) Uniwersytetu Łódzkiego. Swoją działalność naukowo-dydaktyczną rozpoczęła w 1971 roku, gdy po ukończeniu studiów magisterskich została zatrudniona na etacie asystenta-stażysty w Zakładzie Fizjologii Roślin ówczesnego Instytutu Biochemii i Fizjologii UŁ. W 1978 r uzyskała stopień doktora nauk przyrodniczych, w 1993 r stopień doktora habilitowanego nauk biologicznych w zakresie biologii – fizjologia roślin, a w 2003 r – tytuł profesora. W 1999 roku objęła kierownictwo Katedry Ekofizjologii i Rozwoju Roślin (dawniej Katedra Regulacji Wzrostu Roślin) BiOŚ UŁ. Katedrą tą kierowała do przejścia na emeryturę w 2015 r. W latach 1999-2002, była również kierownikiem Laboratorium Technik Multimedialnych „Komputer Inaczej Sprawnym dla Sprawności”, a w latach 2002 –2005 pełniła funkcję Dyrektora Instytutu Fizjologii, Cytologii i Cytogenetyki BiOŚ UŁ.
Od początku swojej pracy zawodowej zajmowała się reakcją roślin na stresy środowiskowe, przy czym szczególnie interesowała Ją metabolizm wtórny roślin. Dorobek naukowy prof. dr hab. Krystyny Janas obejmuje 90 prac oryginalnych (56 to prace opublikowane w czasopismach anglojęzycznych z listy JCR), 10 prac przeglądowych, 3 prace popularyzatorskie, jedną monografię i jeden rozdział w książce „Methods in Plant Sciences: Allelopathy” (Science Publishers, USA). W skład Jej dorobku wchodzi również 38 opublikowanych streszczeń komunikatów zjazdowych prezentowanych na konferencjach międzynarodowych i 44 – na konferencjach krajowych. Prace opublikowane przez prof. dr hab. Krystynę Janas są często cytowane w fachowej literaturze światowej, co świadczy o wartości tego dorobku. Za działalność naukową prof. dr hab. Krystyna M. Janas niejednokrotnie została wyróżniona nagrodami Rektora UŁ, a w tym: w 1975 r. (zespołowa II st.), 1977 r. (indywidualna I st.), 1979 r. (zespołowa I st.), 1985 r. (zespołowa II st.), 1988 r. (zespołowa I st.), 1991 r. (zespołowa II st.), 1993 r. (zespołowa I st.), 2003 r (zespołowa I st.), 2010 r. (zespołowa I stopnia).
Prof. dr hab. Krystyna M. Janas była kierownikiem lub współwykonawcą 11 projektów naukowych w tym 2 promotorskich, 3 KBN, 4 MNiSzW i dwóch realizowanych w ramach tematu: „Nowa Technologia wyprowadzania materiałów wyjściowych hodowli mieszańców F1 marchwi” nr umowy UDAPOIG.01.03.01-10-114/08-00 (2010 r) i UDA-POIG.01.03.01-10-114/08-05 (2011 r). Dzięki Jej staraniom Katedra Ekofizjologii i Rozwoju Roślin UŁ uzyskała dotacje na zakup aparatury naukowo-badawczej w 2001 r. z ówczesnego KBN, a w 2009 r z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i JM Rektora UŁ. W okresie 15 lat przypadających na czas kierowania przez prof. dr hab. Krystynę M. Janas Katedrą Ekofizjologii i Rozwoju Roślin UŁ wzrosła istotnie ranga naukowa Katedry, poszerzył się warsztat badawczy, zaplecze aparaturowe i infrastrukturalne, co znalazło odbicie we wzroście liczby publikacji i karierze naukowej podległych Jej pracowników (2 pracowników uzyskało status samodzielnych). Prof. dr hab. Krystyna M. Janas przywiązywała dużą uwagę do współpracy z innymi ośrodkami naukowymi zarówno polskimi, jaki i zagranicznymi. Kooperacja ta była szczególnie efektywna w przypadku współpracy z Uniwersytetem Piotra i Marii Curie (Paryż VI, Francja), z Instytutem Biologii Eksperymentalnej Czeskiej Akademii Nauk (Praga, Czechy), z Zakładem Chemicznych i Fizycznych Właściwości Żywności Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN oraz oddzielną Pracownią Kultur Tkanek Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach.
Prof. dr hab. Krystyna M. Janas zawsze była zwolenniczką łączenia badań podstawowych z ich aplikacją. Stało się to podłożem pionierskich w tamtym czasie przedsięwzięć z zakresu współpracy nauki z podmiotami gospodarczymi. Już na początku swojej drogi zawodowej uczestniczyła w badaniach zleconych przez ówczesny Instytut Warzywnictwa, które dotyczyły obniżeniu plonów marchwi przez nicienie. Badania te stały się przedmiotem Jej rozprawy doktorskiej. Później już dzięki Jej staraniom powstało szereg ciekawych inicjatyw o charakterze formalnym i nieformalnym. Za jedną z ważniejszych można uznać zawiązane w 2003 roku pomiędzy Uniwersytetem Medycznym w Łodzi, Uniwersytetem Łódzkim, Politechniką Łódzką, Instytutem Warzywnictwa w Skierniewicach, Instytutem Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach oraz licznymi przedstawicielami producentów z regionu łódzkiego. Konsorcjum Naukowe AgroTech przekształcone później Centrum Zaawansowanych Technologii (CZT) AgroTech. Jego celem jest wspólne prowadzenie prac o charakterze badawczo-rozwojowym i badawczo-wdrożeniowym nakierowanych na opracowanie nowych technologii i usług w sektorze żywnościowym, wdrażanie zaawansowanych i bezpiecznych dla środowiska technologii produkcji i przetwórstwa płodów rolnych, ze szczególnym uwzględnieniem produkcji żywności o wysokich walorach prozdrowotnych, w tym nutraceutyków oraz farmaceutyków z surowców roślinnych. Funkcjonowanie CZT-AgroTech stało się podstawą tworzenia struktur wspomagających transfer najlepszych, innowacyjnych technologii z tego zakresu w obszarze współpracy pomiędzy sferą badawczo-rozwojową a gospodarką. We wszystkich pracach z tym związanych prof. dr hab. Krystyna Janas nie tylko reprezentowała Rektora Uniwersytetu Łódzkiego, ale też aktywnie uczestniczyła jako ekspert. W 2004 r. prof. dr hab. Krystyna Janas została oficjalnie powołana przez JM Rektora UŁ na Członka Rady Centrum Zaawansowanych Technologii AgroTech.
Zdobywając kolejne stopnie i tytuły naukowe prof. dr hab. Krystyna M. Janas bardzo efektywnie i w szerokim zakresie angażowała się w pracę na polu dydaktycznym prowadząc wykłady i zajęcia laboratoryjne dla studentów kierunku biologia BiOŚ UŁ i na kierunku chemia z biologią na Wydziale Chemii UŁ. Należy podkreślić, że prowadzone przez Nią wykłady zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem słuchaczy. Jako doświadczony i uznany nauczyciel akademicki uczestniczyła bezpośrednio w modyfikowaniu/aktualizowaniu dotychczasowych i tworzeniu nowych programów kształcenia na wszystkich stopniach studiów na kierunku biologia. Była bardzo zaangażowana w kształcenie nowej kadry naukowej. Łącznie wypromowała 13 licencjatów, 55 magistrów i 4 doktorów, w tym jeden doktorat został wykonany w ramach co-tutelle w Laboratorie de Physiologie Végétale Appliqué, Université Pierre et Marie Curie (Paris VI, Francja). Jedenastokrotnie była powoływana na recenzenta rozpraw doktorskich, trzykrotnie rozpraw habilitacyjnych i dwukrotnie w procedurze przyznawania tytułu profesora. Była opiekunem dwóch studentów studiujących tokiem indywidualnym. Jeden z nich wykonywał pracę magisterską w ramach programu Socrates Erasmus we Francji - Pani Profesor wspólnie z opiekunem francuskim pełniła funkcję jego promotora. Ponadto, sprawowała opiekę nad praktykami odbywanymi w latach 2009 - 2010 w Katedrze Ekofizjologii i Rozwoju Roślin w ramach programu International Association for the Exchange of Students for Technical Experience (IAESTE) przez studentów z Francji, Portugalii i Bośni i Hercegowiny.
Za działalność dydaktyczną prof. dr hab. Krystyna M. Janas została 3-krotnie wyróżniona nagrodami Rektora UŁ (w 1976 r., 1981 r. i 1989 r.).
Oprócz znacznego zaangażowania w badania naukowe i dydaktykę również działalność prof. dr hab. Krystyny M. Janas w obszarze organizacyjnym jest znaczna i godna wyróżnienia. Zaraz po rozpoczęciu pracy zawodowej, w 1971 r. została opiekunem grupy studenckiej III r. na zajęciach w ramach lektoratu nauk politycznych, a w 1972 opiekunem studenckich praktyk dydaktyczno-wychowawczych. Od 1972 po ukończeniu kursu Inspektorów Ochrony Radiologicznej III stopnia (Centralne Laboratorium Ochrony Radiologicznej w Warszawie) przez wiele lat pełniła funkcję inspektora ochrony radiologicznej w Katedrze Ekofizjologii i Rozwoju Roślin. Należy też podkreślić, że z uwagi na Jej znaczne doświadczenie - a co ważniejsze - reprezentowany wysoki poziom etyczny, przez wiele lat tj. od 1993 r. do końca swojej pracy zawodowej (do 2015 r.) zasiadała w Senackiej Komisji Dyscyplinarnej dla Studentów UŁ, czasowo pełniąc funkcję jej v-ce przewodniczącej. W latach 2005-2012 była członkiem Komisji Naboru kandydatów na Studia Doktoranckie Mikrobiologia, Biotechnologia i Biologia Eksperymentalna na Wydziale BiOŚ UŁ, a wcześniej niejednokrotnie była egzaminatorem w zakresie biologii przy naborze kandydatów na I rok pedagogiki oraz przewodniczącą Komisji do Naboru Kandydatów na studia biologiczne dzienne, wieczorowe i zaoczne. W okresie od 2003 do 2008 pełniła funkcję Pełnomocnika Rektora do spraw bezpośredniej współpracy Uniwersytetu Łódzkiego z Uniwersytetem Piotra i Marii Curie (Paryż VI, Francja). W latach 2013-2016 była członkiem Wydziałowej Komisji ds. Nagród i Odznaczeń BiOŚ UŁ. Jej działalność organizacyjna wykraczała też poza macierzystą jednostkę, co zostało zauważone. W latach 2010-2013 została członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Botanicznego, a w latach 2013-15 członkiem Komisji Rewizyjnej PTBot. Prof. dr hab. Krystyna M. Janas czynnie włączała się w popularyzację nauki w środowiskach pozaakademickich np. 2011 roku wygłosiła Wykład inauguracyjny „Zdrowie ukryte w ziołach – dobra kondycja 60+” na otwarcie wystawy pod tym samym tytułem w Muzeum Farmacji, której była inicjatorem. O dużym zaangażowaniu w pracę na rzecz uczelni mogą świadczyć przyznane Jej odznaczenia, a w tym: Złota Odznaka UŁ (1991 r.), Medal Uniwersytet Łódzki w służbie Społeczeństwu i Nauce (1993 r.), Srebrny Krzyż Zasługi (1998 r.), Złoty Krzyż Zasługi (2005 r.), a w 2014 r. Medal Komisji Edukacji Narodowej.
W każdym z obszarów składających się na całokształt życia zawodowego tj. nauka, dydaktyka i praca organizacyjna - Pani Profesor ma znaczne zasługi. Bezspornie wniosła istotny wkład w rozwój reprezentowanej przez Nią dziedziny naukowej, kształcenie nowych kadr i sprawne funkcjonowanie naszej Uczelni.