Prof. dr hab. Leon Sedlaczek jest związany z Łodzią i Uniwersytetem Łódzkim od połowy lat 50. ubiegłego wieku. W 1955 r. ukończył stacjonarne studia biologiczne ze specjalnością w zakresie mikrobiologii. W tym samym roku rozpoczął swoją pracę naukową w ówczesnej Katedrze Mikrobiologii, kierowanej przez prof. dr. hab. Bernarda Zabłockiego – współorganizatora Uniwersytetu Łódzkiego i prekursora badań z zakresu mikrobiologii i immunologii na naszej Uczelni. W kolejnych latach uzyskiwał stopnie naukowe – doktora (1962), doktora habilitowanego (1968) oraz tytuły naukowe – profesora nadzwyczajnego (1976) i profesora zwyczajnego (1986), przyczyniając się do rozwoju mikrobiologii i biotechnologii drobnoustrojów oraz życia akademickiego w naszym mieście. Po obronieniu rozprawy habilitacyjnej w 1968 r utworzył własny zespół badawczy zajmujący się fizjologią i metabolizmem drobnoustrojów wykorzystywanych w procesach przemysłowych, przekształcony 1 kwietnia 1974 r. w samodzielny Zakład Mikrobiologii Przemysłowej, którym bardzo aktywnie kierował do 1994 r. (obecnie Katedra Mikrobiologii Przemysłowej i Biotechnologii UŁ). Od 2000 r. jest profesorem emerytowanym.
Podczas swojej aktywności zawodowej w Uniwersytecie Łódzkim Pan Profesor pełnił szereg zadań organizacyjnych związanych z funkcjonowaniem Wydziału. W latach 1973-1975 był prodziekanem do spraw dydaktycznych Wydziału BNZ UŁ, a od 1984 do 1988 r. dyrektorem Instytutu Mikrobiologii i Immunologii. Działał także aktywnie w wielu komisjach wydziałowych i uczelnianych oraz pełnił wiele ważnych funkcji organizacyjnych poza Uniwersytetem Łódzkim. W latach 1970–1975 był przewodniczącym Łódzkiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Mikrobiologów, a także członkiem Komitetu Mikrobiologii PAN (1975-1998), Komitetu Biochemii i Biofizyki PAN (1985-1987), Komitetu Biotechnologii przy Prezydium PAN (1992–1998). Jako członek Komitetu Nauki i Postępu Technicznego (1985-1988) był współautorem Rządowego Programu Rozwoju Biotechnologii w Polsce. W latach 80. był także współorganizatorem i sekretarzem pierwszych centralnych programów badawczych w obszarze mikrobiologii i biotechnologii (MR.II.17 i CPBP 04.02). Doświadczenie uzyskane w pracy naukowej i organizacyjnej na naszej Uczelni i poza UŁ zaowocowało zorganizowaniem przez niego Centrum Mikrobiologii i Wirusologii PAN w Łodzi, którego był pierwszym dyrektorem (1988-1997).
Tematyka badawcza wczesnych prac naukowych prof. dr. hab. Leona Sedlaczka dotyczyła metabolizmu energetycznego drobnoustrojów, w tym szczególnie bilansu energetycznego bakterii (tematyka rozprawy habilitacyjnej). Po uzyskaniu stopnia naukowego doktora habilitowanego swoje zainteresowania badawcze przeniósł na obszar mikrobiologii przemysłowej, skupiając się na mikrobiologicznej produkcji leków steroidowych. W tym zakresie nawiązał i kierował owocną współpracą Zakładu Mikrobiologii Przemysłowej UŁ z zakładami przemysłu farmaceutycznego, zwłaszcza wiodącymi wówczas w zakresie produkcji kortykosteroidów, Zakładami Farmaceutycznymi Polfa w Pabianicach (obecnie Grupa ADAMED). Efektem tej współpracy były zarówno zespołowe publikacje naukowe (ponad 130 prac eksperymentalnych i artykułów przeglądowych), uzyskane patenty (12), jak i wdrożenia przemysłowe: wprowadzenie do produkcji preparatu kortykosteroidowego fluocinolon, opracowanie technologii produkcji kortykosteroidów: beclometazonu i beta-metazonu oraz biopreparatu thuridon – środka owadobójczego opartego na toksynie białkowej Bacillus thurigensis.
Profesor Leon Sedlaczek był także współautorem bardzo cennego podręcznika przeznaczonego dla studentów starszych lat mikrobiologii – Biologia bakterii, którego trzy wydania ukazały się w latach 1977–1983. W trakcie swojej działalności naukowej wypromował ponad 120 magistrów mikrobiologii i 8 doktorów. Trzech spośród nich uzyskało (przy Jego udziale) stopień naukowy doktora habilitowanego, a dwóch – tytuł naukowy profesora.
Za swoje zaangażowanie w działalność naukową, organizacyjną i dydaktyczną Pan Profesor był wielokrotnie wyróżniany nagrodami indywidualnymi i zespołowymi Ministra Edukacji Narodowej, JM Rektora UŁ, a także uhonorowany licznymi odznaczeniami, w tym: Krzyżem Kawalerskim OOP, Krzyżem Oficerskim OOP, Medalem Komisji Edukacji Narodowej.
Wyróżnienie prof. dr hab. Leona Sedlaczka Medalem Universitas Lodziensis Merentibus stanowi szczególne podziękowanie za Jego wkład w rozwój UŁ, wykształcenie kolejnych pokoleń mikrobiologów oraz ukształtowanie drogi naukowej młodym badaczom specjalizującym się w zakresie mikrobiologii i biotechnologii.
Opracowanie: Prof. dr hab. Jerzy Długoński Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ