Dr hab. Michał Majewski (ur. dn. 31.08.1930 r. w Koreliczach k. Nowogródka) jest absolwentem Wydziału Fizyki Uniwersytetu Moskiewskiego. Jego promotorem był uznany specjalista w zakresie teorii plazmy i układów wielocząstkowych prof. Anatolij Własow.
Po rozpoczęciu w 1955 r. pracy w Katedrze Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Łódzkiego Michał Majewski przez kilka lat współpracował z Instytutem Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie uczestniczył w seminariach prowadzonych przez profesorów M. Danysza, L. Infelda i innych oraz w niektórych wykładach. Pracę doktorską na temat wielorodnej produkcji mezonów w zderzeniach cząstek wysokich energii napisał pod kierunkiem pracującego w Uniwersytecie Warszawskim w latach 1959- 1963 japońskiego fizyka, prof. Ziro Koby. Obronił ją w 1964 r. w Uniwersytecie Łódzkim i wkrótce wyjechał do Zjednoczonego Instytutu Fizyki Jądrowej w Dubnej k. Moskwy. Pracował tam w latach 1966-1969, następnie został zatrudniony w Instytucie Fizyki UŁ, gdzie pracował do chwili odejścia na emeryturę w 1995 r. W tym samym roku Michał Majewski obronił w Instytucie Wysokich Energii w Protvino k. Sierpuchowa (Rosja) rozprawę habilitacyjną dotyczącą problemów wzorów masowych, tzw. mieszania stanów w teorii hadronów i kwestii istnienia egzotycznych cząstek zwanych glueballami. Dzięki temu mógł powrócić do pracy w Uniwersytecie Łódzkim w pełnym wymiarze godzin.
Przeszedł na emeryturę w 2000 r. Od tej chwili Michał Majewski pracuje nadal na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ, korzystając z tradycyjnego przywileju pracowników uniwersytetów europejskich, a publikowane przez niego obecnie prace stanowią część dorobku naukowego Wydziału.