Tytuł pracy:
"Świadczenia wojskowo – cywilne w systemie bezpieczeństwa narodowego i polityce Rzeczypospolitej Polskiej"
Podjęty w opracowaniu problem badawczy jest ważny ze względów poznawczych, jako że dotyczy nie w pełni zbadanej, w obszarze bezpieczeństwa narodowego, problematyki świadczeń na jego rzecz. Autor świadomie umieścił problem badawczy w dyscyplinie nauki o polityce i administracji. Niewątpliwie bowiem zapewnienie przez państwo bezpieczeństwa jego instytucjom i obywatelom, zarówno w wymiarze negatywnym jak i pozytywnym, stanowią główne cele polityczne.
Rosnąca turbulentność w stosunkach międzynarodowych, powoduje, iż polityka bezpieczeństwa staje się nadrzędną w stosunku do polityk sektorowych oraz polityk społecznych.
Uwzględniając powyższe należy stwierdzić, że problem badawczy pracy dotyczy usytuowania świadczeń w systemie Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji krytycznych.
Skutki, niekiedy bardzo dotkliwe, sytuacji krytycznych dotykają przede wszystkim społeczeństw (można to określić jako szczególną postać „demokratyzacji kryzysu”). Szczególnie widoczne staje się to w odniesieniu do działań agresywnych (na przykład konfliktów zbrojnych) realizowanych na różnych polach rywalizacji. We współczesnym świecie to właśnie społeczeństwo jest głównym celem ataków kinetycznych i niekinetycznych. W takiej sytuacji „demokratyzacja kryzysu” powinna pociągnąć ze sobą „demokratyzację środków budowanie odporności”. W opinii autora świadczenia na rzecz obronności oraz szeroko rozumianego zarządzania kryzysowego w pełni realizują ten postulat. Stanowią one zatem adekwatną odpowiedź (bądź przynajmniej jej istotny składnik) na wyzwania teraźniejszości. Notabene warto zauważyć, że jedną z cech współczesnego świata polityki jest częste abstrahowanie od sprawdzonych modeli reagowania. Tymczasem z perspektywy ekonomiki i racjonalności działań rozsądniejsze wydaje się często modyfikowanie i dostosowywanie istniejących rozwiązań do wyzwań teraźniejszości i przyszłości.
Odwiedź repozytorium UŁ i przeczytaj tę pracę.
Motto:
"Warto być przyzwoitym" i "Warto być uczciwym, choć nie zawsze się to opłaca. Opłaca się być nieuczciwym, ale nie warto." Władysław Bartoszewski