Nauka inspiruje - dr Jakub Zasina

Jeszcze jako magister, w 2018 r., został wybrany przez studentów Najlepszym Wykładowcą Instytutu Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Łódzkiego. Dr Jakub Zasina, to znakomity dydaktyk, ale również świetny naukowiec. W 2020 r. otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju Polskiej Akademii Nauk na najlepszą pracę doktorską z zakresu gospodarowania przestrzenią za rozprawę pt. Rozwój gospodarczy i przestrzenny miast poprzemysłowych w kontekście zachowań konsumenckich studentów. Studium porównawcze Łodzi i Turynu. Jak widzi siebie w roli naukowca?

Dr Jakub Zasina na tle zatłoczonego przejścia dla pieszych widzianego z lotu ptaka, pionowo z góry

Dr Jakub Zasina - adiunkt w Instytucie Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Łódzkiego. Bada miasta i procesy zachodzące w ich przestrzeni, przede wszystkim tzw. studentyfikację. Prowadzi zajęcia z zakresu przestrzennego i gospodarczego rozwoju miast na kierunkach EkoMiasto i Gospodarka przestrzenna. Opiekuje się studenckim Magazynem KWARTAŁ. Jest miłośnikiem Łodzi.

Co zainspirowało Pana do zostania naukowcem?

Zainspirowała mnie społeczność naszego Uniwersytetu! Kiedy byłem studentem Gospodarki przestrzennej, widziałem, że dla wielu moich wykładowczyń i wykładowców praca akademicka była prawdziwą pasją. Dzięki nim oraz działalności w kole naukowym (SKN SPATIUM) zdałem sobie sprawę, że uczelnia będzie dla mnie najlepszym miejscem pracy.

 

Jaki wpływ na otaczającą rzeczywistość wywiera Pana praca?

Dzięki badaniom udało mi się już ustalić, co oznacza obecność studentów dla szeroko rozumianego rozwoju Łodzi. Obecnie pogłębiam tę wiedzę w zakresie funkcjonowania rynku nieruchomości oraz przemian miejskiej przestrzeni. Taka wiedza będzie mogła zostać wykorzystana w kształtowaniu polityki miasta oraz uczelni, w Łodzi i poza nią.

 

Jak Pan rozumie pojęcie: zawód naukowca?

Naukowiec to osoba, która wykonuje „dobrą robotę” naukową i dydaktyczną, abyśmy jako społeczeństwo lepiej rozumieli i urządzali świat, którego jesteśmy częścią.

 

Więcej o pracy dr Jakuba Zasiny

 

 

Które przestrzenie Łodzi i Turynu mają „studenckie” oblicze? 

Co sprawia, że studenci są zadowoleni ze swojego zakwaterowania?

Dlaczego warto rozważyć studentyfikację usługowo-handlową jako nowy podzbiór badań nad studentyfikacją?

Dlaczego pandemia COVID-19 nie zwiastuje końca miast studenckich mimo upowszechnienia edukacji zdalnej?


ORCID 

WEBOFSCIENCE 

SCOPUS

RESEARCHGATE

GOOGLE SCHOLAR 

LINKEDIN 

 

Materiał źródłowy: dr Jakub Zasina (Katedra Gospodarki Regionalnej i Środowiska)

Redakcja: Michał Gruda (Centrum Komunikacji i PR)

Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.