Nauka inspiruje - dr Tomasz Lachowski

Adiunkt w Katedrze Prawa Międzynarodowego i Stosunków Międzynarodowych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Prawnik, dziennikarz, popularyzator wiedzy o prawie międzynarodowym. Regularnie publikuje zarówno artykuły naukowe, jak i publicystyczne. Zapraszany w charakterze eksperta do programów telewizyjnych oraz przez twórców internetowych, cierpliwie tłumaczy zawiłości prawa międzynarodowego, szczególnie w kontekście agresji Rosji na Ukrainę. Inicjator działań na rzecz wzmacniania więzi między Polską a Ukrainą.

Dr Tomasz Lachowski na białym tle wypełnionym wzorem w czerwone kwiaty z czarnymi liśćmi

Dr Tomasz Lachowski – absolwent prawa, redaktor naczelny portalu „Obserwator Międzynarodowy”. Obecnie bada konsekwencje agresji Rosji na Ukrainę i temat rozliczeń historycznych zbrodni sowieckich popełnionych na narodach Europy Środkowo-Wschodniej, w szczególności w kontekście studiów nad ludobójstwem oraz myślą Rafała Lemkina.

 

Co zainspirowało Pana do zostania naukowcem?

Chęć „dotknięcia i zrozumienia świata”, która pchnęła mnie do pracy na uczelni wyższej, a ta z kolei jest świetną platformą dla dalszego rozwoju intelektualnego oraz osobistego.

Jaki wpływ na otaczającą rzeczywistość wywiera Pana praca? 

Kilka ostatnich niezwykle burzliwych lat w stosunkach międzynarodowych unaoczniło wagę znaczenia poznania prawa międzynarodowego. W chwili obecnej jesteśmy bezpośrednimi świadkami przykładu najpoważniejszego naruszenia norm porządku prawnomiędzynarodowego – agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, a także w mojej ocenie, dokonywanego ludobójstwa narodu ukraińskiego. Zbrodnia ta jest już kolejnym przykładem próby unicestwienia przez Kreml niepodległych narodów w swoim najbliższym sąsiedztwie – na „skrwawionych ziemiach” – czego jak naród polski również doświadczyliśmy w historii. W tej sytuacji prawo międzynarodowe jawi się jako kluczowy instrument wdrożenia koniecznej odpowiedzialności za działania bezprawne Rosji, ale i ważny środek walki z dezinformacją oraz propagandą płynącą z Moskwy. Bez wątpienia – praca prawnika międzynarodowego ma sens.

Jak Pan rozumie pojęcie: zawód naukowca? 

Bycie naukowcem to branie odpowiedzialności za swoją pracę w ramach procesu zgłębiania oraz przekazywania wiedzy. Słowo ma swoją moc, a w szczególności będąc badaczem prawa międzynarodowego poruszającym się w delikatnym obszarze najcięższych zbrodni i ich konsekwencji, trzeba mieć tego świadomość.
 

Więcej o pracy dra Tomasza Lachowskiego

 

 

 

 

Czy Władimir Putin trafi do Hagi? O prawno-politycznych konsekwencjach nakazów aresztowania wydanych przez Międzynarodowy Trybunał Karny

Dziedzictwo Norymbergi

Polska polityka wschodnia jest genetycznie związana z niepodległością Rzeczypospolitej. Tomasz Lachowski rozmawia z Pawłem Kowalem

 

Linkedin

ORCID

Google Scholar

 

Materiał źródłowy: dr Tomasz Lachowski (Katedra Prawa Międzynarodowego i Stosunków Międzynarodowych)

Redakcja: Michał Gruda (Centrum Komunikacji i PR)

Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.