Eksperci UŁ w mediach A.D. 2023
Grono już wcześniej bardzo aktywnych medialnie badaczy UŁ – by wspomnieć tu m.in. prof. Piotra Szukalskiego (WE-S), dra Tomasza Lachowskiego, dra Mateusza Piątkowskiego (obaj z WPiA), dr Dominikę Kaczorowską-Spychalską i dra Artura Modlińskiego (oboje z WZ), prof. Pawła Kowalczyka (WFiIS) czy ekohydrologów z WBiOŚ – w 2023 roku powiększyli:
- Klimatolog prof. Joanna Wibig (WNG) – 122 komentarze eksperckie w mediach
- Ekonomista prof. Piotr Krajewski (WE-S) – 112 komentarzy
- Politolog dr Maciej Onasz (WSMiP) – 106
- Etnolog dr Damian Kasprzyk (WF-H) – 79
- Medioznawca dr Krzysztof Grzegorzewski (WF) – 79
- Historyk prof. Jarosław Kita (WF-H) – 52
- Biolog prof. Philippe Kok (WBiOŚ) – 48
- Psycholog prof. Dorota Merecz-Kot (WnOW) – 38
i wielu, wielu innych naukowców, reprezentujących praktycznie wszystkie wydziały UŁ.
Wszystkim serdecznie dziękujemy za współpracę i zapraszamy kolejnych naukowców do kontaktu z Biurem Prasowym i Centrum Komunikacji i PR UŁ oraz do dzielenia się swym potencjałem z otoczeniem w 2024 roku. Na pewno dobrą okazją ku temu mogą być Śniadania Prasowe UŁ.
O uniwersytecie i nauce przy kawie
Śniadania Prasowe Uniwersytetu Łódzkiego to projekt służący budowaniu relacji między mediami a uczelnią, zainicjowany w grudniu 2022 r. Podczas cyklicznych spotkań naukowców, doktorantów i studentów z dziennikarzami prezentujemy ekspercką wiedzę badaczy z UŁ oraz poruszamy tematy z życia uczelni. To przede wszystkim czas na rozmowę, spontaniczną wymianę zdań i dzielenie się pomysłami oraz budowanie sieci wzajemnych kontaktów.
W 2023 r. zorganizowaliśmy osiem Śniadań Prasowych UŁ – na każde spotkanie zapraszani są eksperci Uniwersytetu Łódzkiego, którzy w rozmowach z dziennikarzami udzielają wypowiedzi. Śniadania Prasowe odbywają się w luźnej atmosferze w jednej z łódzkich restauracji, której powierzchnia umożliwia nieskrępowaną rozmowę wielu dziennikarzy z ekspertami UŁ.
Podczas Śniadań Prasowych naukowcy osobiście poznają dziennikarzy, co sprawia, że w przyszłości chętniej z nimi współpracują i stale powiększa się grono badaczy UŁ otwartych na media. Z kolei dziennikarze zainteresowani ekspercką wiedzą naukowców wykorzystują kontakty, jakie z nimi nawiązali, do kolejnych publikacji. I naukowcom, i dziennikarzom uczestniczących w Śniadaniach Prasowych UŁ w minionym roku serdecznie dziękujemy i zapraszamy na kolejne w 2024 roku.
Śniadania Prasowe UŁ znalazły się wśród nagrodzonych projektów podczas jubileuszowej XXXV konferencji Stowarzyszenia PR i Promocji Uczelni Polskich „PRom” w Zielonej Górze w 2023 roku. Nagrodę przyznano UŁ w kategorii media relations.
Najbardziej medialne wydarzenia UŁ w 2023
Miniony rok obfitował w wiele imprez, konferencji i innych wydarzeń organizowanych przez wydziały i jednostki UŁ, którymi jako Biuro Prasowe CKiPR UŁ staraliśmy się zainteresować dziennikarzy. Najlepiej udało się to w przypadkach:
- Nagrody im. prof. Kotarbińskiego (w minionym roku odbyły się dwie edycje: w styczniu i grudniu) – 172 publikacje w mediach
- Powrotu Juwenaliów w tradycyjnej formule organizacyjnej – 172 publikacje
- Briefingu promującego studia podyplomowe AML – 52
- Premier dwóch tomów przygotowanej przez naukowców UŁ i Wydawnictwo UŁ monografii Łodzi – 45
- Briefingu promującego studia podyplomowe FinTech (odbył się na dachu wieżowca Hi Piotrkowska) – 38
- Wspólnej inauguracji roku akademickiego przez uczelnie Łódzkiego Partnerstwa Akademickiego – 32
- Konferencji Magna Charta Observatory – 27
Rok 2023 medialnie był bardzo dobry dla UŁ. Mamy nadzieję, że rozpoczynający się 2024 będzie pod tym względem jeszcze lepszy, czego życzymy wszystkim angażującym się w tę formę promocji badań, sukcesów naukowych i dydaktycznych swoich oraz uczelni. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za aktywność i zapraszamy do współpracy z Centrum Komunikacji i PR UŁ oraz z Biurem Prasowym UŁ.
Materiał: Centrum Komunikacji i PR UŁ
Dane liczbowe: Instytut Monitorowania Mediów
Zdjęcia: Bartosz Kałużny, Maciej Andrzejewski (CKiPR UŁ)