PROFIL PRACOWNIKA: Magdalena Koźluk

PROFILE SPOŁECZNOŚCIOWE

CZYM SIĘ ZAJMUJĘ

Od 2022 roku doktor habilitowany nauk humanistycznych w dyscyplinie literaturoznawstwo (Uniwersytet Łódzki); 2007 doktor nauk humanistycznych (Uniwersytet Łódzki) oraz doktor nauk humanistycznych i sztuki (diplôme de docteur de Lettres et Arts) (Université François-Rabelais, Centre d’Études Supérieures de la Renaissance, CESR, Tours, Francja): od 2018 roku Członek zespołu badawczego « Médecine grecque et littérature technique » (UMR 8167 Orient et Méditerranée Équipe, Sorbonne Université – Faculté de Lettres)

BIOGRAM

Od października 2014 adiunkt w Instytucie Romanistyki, Zakład Literaturoznawstwa Romańskiego UŁ; w latach 2006-2014 adiunkt w Katedrze Filologii Klasycznej, Zakład Literatury Greckiej i Kultury Śródziemnomorskiej UŁ; od lutego 2010 uzyskanie stopnia adiunkta (maître de conférences), nadanego przez Ministerstwo Edukacji Francuskiej w dwóch dziedzinach: język i literatura antyczna (sekcja CNU 08, nr kwalifikacji 10208204707) oraz epistemologia, historia nauk i techniki (sekcja CNU 72, nr kwalifikacji 10272204707).

*

Wszystkie moje badania po uzyskaniu stopnia doktora (2007) dotyczyły szeroko pojętej recepcji Antyku na gruncie francuskim w okresie XVI i XVII wieku. W swoich pracach konsekwentnie poruszałam zagadnienia nie tylko z zakresu historii dawnej książki, ówczesnej edycji tekstów, dawnej medycyny i sztuki emblematycznej, ale również starożytnej retoryki i jej recepcji, historii medycyny oraz szeroko pojętej historii idei, nauki i sztuki. Większość prac została napisana w języku francuskim (36), ale również w języku polskim (14) i angielskim (3). Wszystkie prace zostały opublikowane w zagranicznych i polskich czasopismach stosujących procedurę recenzji naukowych albo figurują jako rozdziały w zbiorowych monografiach obcojęzycznych i polskich, które ukazały się w wydawnictwach naukowych w kraju i zagranicą. Po uzyskaniu stopnia doktora opublikowałam 1 edycję naukowo-krytyczną z obszernym wstępem i aparatem naukowym, 1 monografię zwartą, 1 monografię we współautorstwie, 26 artykułów naukowych w czasopismach znajdujących się na dawnej liście ERIH i liście MNiSW, 24 rozdziałów w monografiach naukowych. Byłam również współredaktorką 2 naukowych monografii wielo-autorskich w języku francuskim oraz 2 monografii wielo-autorskich w języku polskim.

*

Społeczny sens prowadzonych badań ma dla mnie dwa wymiary. Pierwszy dotyczy uświadamiania doniosłości dziedzictwa kulturowego dawnych epok - jestem autorką 12 artykułów popularno-naukowych (Kronika Uniwersytecka. Pismo Uniwersytetu Łódzkiego 2009-2018), które cenię sobie ze względu na popularyzację nauki i wiedzy. W naszym współczesnym świecie recepcja starożytności czy renesansu nie może być li tylko przedmiotem badań zamkniętego w swoim gabinecie naukowca; jest i powinna być sposobem na pokazanie, w jakim stopniu kultura, w której dziś żyjemy, chłonie bogactwa przeszłości. Sądzę, że to właśnie refleksja nad człowiekiem – literacka, filozoficzna czy figuratywna – stanowi doskonały materiał do prowadzenia badań nad bliskością dwóch światów: dawnego (Antyk, Średniowiecze, Renesans) i nowożytnego. Co więcej, znajdujemy w niej wiele przykładów pokazujących że, chociaż tamten świat jest bardzo od nas oddalony w czasie, to jednak paradoksalnie jego obecność odnaleźć można prawie na każdym kroku. Drugi sens ma wymiar czysto praktyczny i polega na wykorzystaniu nabytej wiedzy do ratowania wspólnego dziedzictwa w Polsce i Europie (np. opracowywanie katalogów starodruków w bibliotece Worth Library w Dublinie czy kolekcji biblioteki Karmelitów w Krakowie).

ZAINTERESOWANIA

Recepcja Antyku w szesnastym i siedemnastym wieku we Francji, ars emblematica w nowożytnej Europie, starożytna ars memorativa i jej recepcja, retoryka starożytna i jej recepcja, historia starożytnej medycyny i jej recepcja, historia książki w szesnastym i siedemnastym wieku, recepcja Antyku w szesnastym i siedemnastym wieku we Francji.

OSIĄGNIECIA

Grudzień 2022 nagroda Rektora UŁ za istotny wkład w ewaluację jakości działalności naukowej w Uniwersytecie Łódzkim w latach 2017-2021, finansowanej z programu ,,Inicjatywa Doskonałości -Uczelnia Badawcza”. Nagroda ta przyznawana jest pracownikom naukowym uczelni, którzy w latach 2017-2021 nie tylko kierowali projektem uwzględnionym w procesie ewaluacji oraz wypełnili przypisaną lub większą liczbę slotów publikacyjnych w Systemie Ewaluacji Dorobku Naukowego, lecz także osiągnęli sumaryczną liczbę punktów równą lub większą od wartości referencyjnej dla kategorii naukowej A w danej dyscyplinie.

Listopad 2022 książka L’Art de vivre longuement sous le nom de Médée została zakwalifikowana do finału i nominowana do Nagrody im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Profesora Tadeusza Kotarbińskiego za wybitną pracę naukową z zakresu nauk humanistycznych w VIII edycji konkursu.

Październik 2022 Nagroda Rektora UŁ. Nagroda indywidualna (I stp) za książkę pt. Pierre Jacquelot, L’Art de vivre longuement sous le nom de Médée. Édition critique par Magdalena Koźluk. Wydawnictwo Éditions Classiques Garnier, Paris, 2021.

Październik 2019 Nagroda Dziekana Wydziału Filologicznego za działalność organizacyjną na rzecz kierowanej jednostki oraz całego Wydziału.

Czerwiec 2018 Nagroda Rektora UŁ. Nagroda indywidualna (II stp) za osiągnięcia związane z pracami badawczymi, „za cykl publikacji dotyczących badań nad dawną medycyną i jej recepcją w XVI i XVII wieku we Francji”.

Czerwiec 2013 Nagroda Rektora UŁ. Nagroda indywidualna(II stp) za osiągnięcia związane z pracami badawczymi, „za cykl publikacji dotyczących badań nad dawnymi tekstami medycznymi”.

Grudzień 2012 Nagroda dla dziesięciu najbardziej wyróżniających się pracowników Wydziału Filologicznego przyznawana przez Rektora UŁ.

Wrzesień 2009 Uroczyste wiecznie srebrnego medalu Francuskiego Towarzystwa naukowego „Société Française d’Histoire de la Médecine” S.F.H.M « Ut prosit et ornat » (Paryż, Francja)

Czerwiec 2009 List gratulacyjny od Prorektora ds. Nauki Antoniego Różalskiego za otrzymaną nagrodę we Francji

Marzec 2009 Prix J-C. Sournia 2008 – nagroda przyznana przez Société Française d’Histoire de la Médecine za najlepszą rozprawę doktorską (L’Esculape et son art à la Renaissance. Étude sur le discours préfaciel dans les ouvrages français de médecine 1528–1628 (Eskulap i jego sztuka w dobie renesansu. Studium o wstępach do francuskich traktatów medycznych 1528–1628), napisaną z zakresu historii medycyny przez obcokrajowca w języku francuskim.

13 kwietnia 2007 List gratulacyjny od Ambasadora RP Dublinie, Tadeusza Szumowskiego za zorganizowanie wystawy Editing Galen and Hippocrates in the Renaissance (Worth Library, Dublin, 23 marca 2007).

KONTAKT I DYŻURY

Pomorska 171/173 90-236 Łódź

Dyżury

wtorek: 11:30-12:30

e-mail: magdalena.kozluk@uni.lodz.pl

Dyżury

wtorek: 12:00-13:00 Proszę o wcześniejsze zapisanie się na dyżur lub kontakt via e-mail.