PROFIL PRACOWNIKA: Maria Berkan-Jabłońska

PROFILE SPOŁECZNOŚCIOWE

CZYM SIĘ ZAJMUJĘ

Jestem pracownikiem Zakładu Literatury i Tradycji Romantyzmu w Instytucie Filologii Polskiej i Logopedii. Prowadzę wykład i konwersatoria z literatury romantycznej. Jestem również koordynatorem zajęć dotyczących dziewiętnastowiecznych kontekstów kulturowych w zakresie romantyzmu i Wprowadzenia do analizy literackiej. Zajmuję się też, np. w ramach bloku B, zagadnieniami literatury kobiecej i popularnej XIX w. oraz korespondencją sztuk. Prowadzę seminaria licencjackie i magisterskie.

BIOGRAM

Obecnie zajmuję się literaturą dziewiętnastowieczną, zwłaszcza tradycją kobiecego pisania, polskim biedermeierem, szeroko pojętą literaturą popularną wieku XIX. Do moich zainteresowań należą też zagadnienia biografistyki oraz epistolografii dziewiętnastowiecznej. Moja praca często polega na archiwalnej dłubaninie, przeglądaniu setek stron prasy. Nie zawsze przynosi to natychmiastowy badawczy sukces, ale czasami zdarza się odkryć jakiś zapomniany tekst, niezwykły ślad przeszłości, arcyciekawe i zaskakująco współczesne słowa, które są nagrodą za cierpliwość.

Od wielu lat działam w Towarzystwie Literackim im. Adama Mickiewicza. Jestem też członkiem zespołu, który organizuje okręgowe zawody Olimpiady Literatury i Języka Polskiego.


ZAINTERESOWANIA

W wolnych chwilach lubię czytać kryminały. Przyglądam się im również z naukowej perspektywy, uczestnicząc w konferencjach i publikując na ten temat. Od kilku lat współpracuję z Poleskim Ośrodkiem Sztuki w Łodzi, prowadząc spotkania w ramach Festiwalu Kryminału.

OSIĄGNIECIA

Doktorat obroniłam w 2003 r., habilitację uzyskałam w 2015 r. Na uczelni pracuję od 2005 r. Jestem autorką książek: Wizje sztuki w twórczości Zbigniewa Herberta (2008), Arystokratka i biedermeier. Rzecz o Gabrieli z Güntherów Puzyninie (2015); Weredyczki, sawantki, marzycielki, damy… W kręgu kobiecego romantyzmu. Studia i szkice z kultury literackiej kobiet okresu międzypowstaniowego (2019); współredaktorką tomów Mickiewicz wielu pokoleń twórców, badaczy i czytelników (2008), Przygody romantycznego „ja”. Idee – strategie twórcze – rezonanse (2012), Nie-do-czytane. Polski dramat romantyczny, „Acta Universitatis Lodziensis. Folia Litteraria Polonica” 1(27) 2015; Kryminał XIX wieku, XIX wiek w kryminale, „Acta Universitatis Lodziensis. Folia Litteraria Polonica” 4(50) 2018.

KONTAKT I DYŻURY