Opis zadań
Działalność naukowa
Zakład Języka Hiszpańskiego i Językoznawstwa Stosowanego
prowadzi badania w zakresie:
- pragmalingwistyki
- analizy dyskursu
- leksykologii
- terminologii
- komunikacji międzykulturowej
- socjolingwistyki
- psycholingwistyki
- historii Hiszpanii
- języka i kultury Galicji
- zagadnień związanych z pragmatyką języka, w tym teoriegrzeczności językowej i argumentacji
- struktury i strategii charakterystycznych dla języka potocznego
- mechanizmów i struktury interakcyjnej występującej w językachhiszpańskim, włoskim, polskim
- rytuałów językowych
- analizy pragmatycznej struktury powtórzeniowej, m.in.reduplikacji leksykalnej
Zakład Językoznawstwa Hiszpańskiego i Ogólnego
prowadzi badania w zakresie:
- językoznawstwa hiszpańskiego (opisowe i historyczne)
- języka hiszpańskiego w Ameryce
- językoznawstwa kontrastywnego
- socjolingwistyki
- lingwistyki etologicznej
- lingwistyki
- socjolingwistyki
- dydaktyki języka hiszpańskiego
- analizy języka środków masowego przekazu
- języka kolokwialnego
- metodyki nauczania języka hiszpańskiego
- metodyki nauczania języków obcych
- nowoczesnych technologi w nauczaniu języka hiszpańskiego
- rozwijania kreatywności i potencjału uczniów nastoletnich
- gamifikacji/grywalizacji w edukacji
- paremiologii
- etnolingwistyki/lingwistyki antropologiczna
- języka i kultury Kraju Basków
Zakład Literatur Hiszpańskojęzycznych
prowadzi badania w zakresie:
- literatury porównawczej (w szczególności studiów postzależnościowych, poezji współczesnej, recepcji literatury polskiej w krajach hiszpańskiego obszaru językowego)
- hiszpańskiej i polskiej prozy okresu transformacji
- modernizmu hiszpańskojęzycznego
- literatury i społeczeństwa Ameryki Łacińskiej
- eseistyki latynoamerykańskiej
- filozofii kultury w Ameryce Łacińskiej
- teorii literatury
- przekładu artystycznego i teorii tłumaczenia
- twórczości latynoamerykańskich pisarzy i pisarek pochodzenia żydowskiego
Działalność dydaktyczna
Filologia hiszpańska jest jednym z nowszych kierunków filologicznych oferowanych przez Uniwersytet Łódzki. Ze względu na ciągły rozwój społeczności hiszpańskojęzycznych: przyrost demograficzny, ekspansję kulturową i gospodarczą na wielu kontynentach hispanistyka jest jednym z najbardziej atrakcyjnych i przyszłościowych kierunków akademickich. Studia w zakresie hispanistyki łączą tradycję z nowoczesnością i potrzebami współczesnego rynku pracy: pozwalają na uzyskanie rzetelnej i szczegółowej wiedzy o języku, literaturze i kulturze krajów hiszpańskiego obszaru językowego, rozwijają umiejętności językowe przydatne do rozpoczęcia kariery zawodowej w oświacie (po zdobyciu dodatkowych kwalifikacji), w wydawnictwach, w biurach tłumaczy, w szeroko pojętym sektorze turystycznym, w redakcjach prasowych, radiowych i telewizyjnych, w innych instytucjach kultury, wszędzie tam, gdzie należy wykazać się umiejętnością formułowania tekstu pisanego i mówionego, redakcji tekstu i jego interpretacji.
Studia licencjackie na kierunku FILOLOGIA HISZPAŃSKA Z JĘZYKIEM ANGIELSKIM przewidują intensywne kształcenie w zakresie dwóch języków – hiszpańskiego i angielskiego, uzyskanie gruntownej wiedzy z językoznawstwa, traduktologii oraz literaturoznawstwa hiszpańskiego i hispanoamerykańskiego. Program studiów tworzony jest w oparciu o wyniki badań naukowych prowadzonych przez pracowników Katedry Filologii Hiszpańskiej w obszarach takich, jak translatoryka, językoznawstwo komparatystyczne i stosowane oraz hiszpańskie i latynoamerykańskie studia kulturowe. Dzięki temu proponowana oferta dydaktyczna uwzględnia najnowsze wyniki badań w ww. zakresach i jest w najwyższym stopniu aktualna. Program studiów przewiduje również dodatkową specjalność związaną z językiem angielskim, w ramach której student zapoznaje się z podstawami historii, literatury i kultury USA, z uwzględnieniem elementów latynoskich, a także z gramatyką pedagogiczną języka angielskiego oraz gramatyką kontrastywną hiszpańsko-angielską.
Studia magisterskie na kierunku FILOLOGIA HISZPAŃSKA Z AMERYKANISTYKĄ FILOLOGICZNĄ przewidują intensywne kształcenie w zakresie dwóch języków, hiszpańskiego i angielskiego, uzyskanie gruntownej wiedzy z językoznawstwa i literaturoznawstwa hiszpańskiego i hispanoamerykańskiego oraz pogłębienie wiadomości z traduktologii. Program studiów przewiduje również dodatkową specjalność „amerykanistyka filologiczna” związaną z językiem angielskim i hiszpańskim w USA.
Specjalizacje
Specjalności wybierane od I semestru:
LITERATUROZNAWSTWO
W programie specjalizacji szczególny nacisk położony jest na pogłębienie umiejętności analizy tekstu literackiego w kontekście wiedzy teoretyczno-literackiej i historyczno-literackiej, szczególnie w odniesieniu do współczesnej literatury hiszpańskiej i hispanoamerykańskiej. Student doskonali również umiejętność rozumienia i wykorzystanie tekstu krytycznego. Wiedza nabyta w ramach tej specjalności prowadzi do napisania pracy magisterskiej z literatury hiszpańskiej lub hispanoamerykańskiej.
JĘZYKOZNAWSTWO
Celem specjalności jest pogłębienie i doskonalenie umiejętności z zakresu takich dyscyplin językoznawczych jak m.in. gramatyka, leksykologia i stylistyka języka hiszpańskiego. Wiedza i umiejętności nabyte poprzez seminaria, zajęcia specjalizacyjne i wykłady monograficzne maja pomóc w napisaniu pracy magisterskiej z zakresu językoznawstwa hiszpańskiego, porównawczego, językoznawczych podstaw nauczania języka hiszpańskiego i związku języka z praktyką tłumaczeniową. W nabyciu ww. wiedzy i umiejętności mają pomóc przedmioty związane z językiem hiszpański w Ameryce i językiem angielskim oraz mediami w USA
Dane kontaktowe
Katedra Filologii Hiszpańskiej
- Pomorska 171/173 90-236 Łódź